Basında Biz

1. Kariyer Zirvesi `Genç Girişimcilik ve Kariyer Planlaması`

 
Topluluk Başkanlığını Uluslararası Ticaret Bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Can Berk EFLATUN`un yapmış olduğu Çankırı Karatekin Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Topluluğu (KARYÖN) tarafından organize edilen 1.Kariyer Zirvesi Genç Girişimcilik ve Kariyer Planlaması Programı 14 Aralık 2017 Perşembe günü Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen programla gerçekleştirildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programın açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kariyer Yönlendirme Topluluğu danışmanı Yrd. Doç. Dr. Selma KARABAŞ yaptı.
Karabaş gençlere güvenini dile getirerek başladığı konuşmasının devamında “ akademisyenler olarak her gün yüzlerce öğrenci ile yüz yüze geliyoruz. Aslında gençlerde müthiş bir enerji ve potansiyel var ancak; istek ve gayret eksik. Tabiri caizse her şey akışına bırakılıyor. Çoğu öğrencimiz mezun olduktan sonra ne iş yapacağını bilmiyor bir kariyer planlaması yok. Biz işte bu tür programlarla bu eksikliğe vurgu yapmak ve gençlerimizi doğru yönlendirmek istiyoruz” dedi.
Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat ARI’da yaptığı konuşmada her şeyin hızlı bir şekilde tükendiği bilgi çağında planlı çalışmanın ve kariyer planlamasının önemine vurgu yaparak “  Günümüzde artık rutinin dışına çıkmadan başarılı olmak çok zor. Siz gençler rutin şekilde sınıfa girerek aldığınız dersler dışında bireysel farkındalığınızı öne çıkarabildiğiniz oranda başarılı olabileceksiniz. Bugün salona baktığımda üniversitemizden de  çok güzel gelecek vaat edecek girişimciler çıkacağına inanıyorum. En başta yeni bir şey yapabilmek için değişimi kabullenmek şarttır. O yüzden sürekli tekrarladığımız şey değişmeyen tek şey değişimdir sözüdür. Şu anda hepimiz bilgi ekonomisi içerisinde yoğruluyoruz bilgi çağını yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz bilgi çağı önümüze yeni kavramlar getiriyor. Örneğin diyor ki, Hayat boyu öğrenme veya bilgi toplumu ya da öğrenen toplum günümüzde ayakta kalabilmek için artık bu kavramların literatürdeki karşılıklarını da bir, bir yapmamız gerekiyor” dedi.
Kariyer Yönlendirme Topluluğu Başkanı Can Berk EFLATUN’da yaptığı kısa konuşmada topluluğun hedeflerinden bahsederek. Destekleri için Üniversite yönetimi ve hocalarına teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından Çankırı Belediye Başkanı İrfan DİNÇ “ Türkiye’de ve Çankırı İlinde Genç Girişimciliğin Önemi”,  İhracatı Geliştirme Genel Müdürü Murat IŞIK “ Genç Girişimcilik ve Kariyer Planlaması” ,  Kariyer.net, kariyer danışmanı ve Etkinlik Takım Lideri  Bahtiyar GENÇERO “ CV Oluşturma, Mülakat teknikleri, Beden Dili, İlginç Mülakat Soruları” ve son olaraK Çankırı Çalışma ve İş Kurumu il Müdürü Alim ÇAYCI “Gençlere Yönelik İŞKUR Programları” konu başlıklı sunumlarını yaptılar ve katılımcıların sorularını cevaplandırdılar.
İhracatı Geliştirme Genel Müdürü Murat IŞIK üniversite topluluklarından oluşan büyük bir grup öğrenci için yurtdışı teknik geziler ile birlikte bölüm öğrencilerine yönelik staj imkanı sağlayarak öğrencilerimize destek vereceklerini belirtti. Ayrıca IŞIK bölüm birincisine İGEME`de iş imkanı sunacaklarını ifade etti.  Belediye Başkanımız İrfan DİNÇ ise teknik gezilerin bir kısmınında kendisi tarafından karşılanacağını söyledi. Program katılımcılara plaketlerinin verilmesi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Can Berk EFLATUN ve tüm arkadaşlarını hazırlamış oldukları etkinlikten dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz…
Haber Link : http://utc.karatekin.edu.tr/1-kariyer-zirvesi-%60genc-girisimcilik-ve-kariyer-planlamasi%60-6808-sayfasi.karatekin