sağlık turizmi

ALANLARINA GÖRE TERCİH EDİLEN ÜLKELER

sağlık turizmi

ALANLARINA GÖRE TERCİH EDİLEN ÜLKELER

 • Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte, birçok ülke tıp alanında farklı alanlara el atarak bu alanlarda uzmanlaşma yoluna gitmişlerdir. Örneğin, bazı ülkeler diş tedavisinde yeni atılımlar yaparken bazı ülkeler plastik cerrahi, bazıları ise saç ekimi vb. alanlarda uzmanlaşmayı tercih etmişlerdir. Bu uzmanlaşılan alanlar sayesinde bu ülkelerde sağlık harcaması yapmak, diğer ülkelere göre daha avantajlı hale gelmektedir.
 • Sağlık turizminde kişiler hem tıbbi bakım ve hizmet alabilmekte hem de gittikleri destinasyonların tatille ilgili olanaklarından da faydalanmaktadırlar.
 • Özellikle 90’lı yıllardan başlayarak dünyada hızla gelişen sağlık turizminde en çok tercih edilen ülkeler arasında; Hindistan, Küba, Kostarika, Tayland, Singapur, Kolombiya ve Malezya gelmektedir. Ayrıca Brunei, Hong Kong, Macaristan, İsrail, Ürdün, Litvanya, Filipinler ve Birleşik Arap Emirlikleri de son yıllarda sağlık turizminde önemli yere sahip olan destinasyonlar olarak görülürken, özellikle kozmetik alanında Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kostarika, Meksika ve Türkiye çekici ülkeler arasında yerlerini almaya başlamışlardır.
 • Kalp ve damar ile ilgili hastalıklar Avrupa’da yaşanan ölümlerin başında gelmekte ve 16.7 milyon kişi bu nedenle hayatını yitirmektedir.
 • Bu durum doktorların özellikle bu alanla ilgilenmeleri sonucunu doğurmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili Dünya genelinde ön plana çıkan ülkeler arasında Meksika, Hindistan, Malezya, Tayvan, Singapur, Türkiye, Tayland ve Kore sayılabilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında ikinci sırada kanser vakaları gelmekte ve bu hastalığın tedavisi genellikle pahalı olmaktadır.
 • Kanser ile ilgili sağlık hizmeti almak adına tercih edilen ülkeler arasında Türkiye, Singapur, Güney Kore, Brezilya, Kostarika, Hindistan, İsrail, Malezya, Meksika ve Tayvan sayılabilir.
 • Tüp bebek ile ilgili en çok İsrail, Hindistan, Malezya, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri, zayıflama ile ilgili ise Malezya, Brezilya, Kostarika, Hindistan, Tayvan, Meksika ve Tayland tercih edilmektedir.
 • Esasen genel olarak incelendiğinde; küresel anlamda sağlık turistlerinin farklı ülkeler arasında dolaştıkları görülmektedir.
 • Ruslar ve Körfez ülkeleri tedavi amaçlı Almanya’ya giderken, gelir düzeyi yüksek olan Afrikalılar Fransa’ya, Latin Amerikalılar ise Miami’ye gitmektedirler.
 • Kıtalararası sağlık turistleri hareketlerinde Asya Kıtası Amerika Kıtasını mükemmel bir merkez olması ve ileri düzeyde tıbbi teknolojiye sahip olması nedenleriyle tercih edebilirken, Afrika Kıtası Avrupa Kıtasını ileri düzeyde tıbbi teknolojiye sahip olması ve esnek sağlık hizmeti verebilmesi nedenleriyle tercih edebilmekte, yine Afrika Kıtası Asya Kıtasını ileri düzeyde tıbbi teknoloji imkanı sebebiyle talep edebilmektedir.
 • Okyanusya Bölgesi maliyetlerin az olması ve ileri düzeyde tıbbi teknoloji nedeniyle tercih edebilirken, Amerika Kıtası Asya Kıtasını düşük fiyatlar nedeniyle, Latin Amerika’yı sigorta anlaşmaları ve düşük fiyatlar nedenleriyle tercih etmektedir.
 • Kanada Amerika’yı daha kısa bekleme süreleri nedeniyle tercih edebilirken, daha esnek sağlık hizmetleri ve düşük fiyatlar nedenleriyle Latin Amerika’yı talep edebilmektedir.
 • Sağlık turizminde genel eğilim ABD, İngiltere ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerden Kostarika, Hindistan, Macaristan ve Tayland gibi gelişmekte olan ülkelere doğru talebin yönlenmesidir.
 • Gelişmiş ülkelerden çoğunlukla daha az maliyetler nedeniyle gelişmekte olan ülkelere gidenler tedavi giderlerine ulaşım giderlerini bile dahil ettiklerinde yine de ülkelerine oranla % 75 daha az giderlerle sağlık sorunlarını giderme imkanına sahip.
 • Gelişmekte olan ülkeler sağlık turizmini kar elde edilen sektör olarak değerlendirmektedirler.
 • Ülkeler açısından sağlık turizminde ilerleme kaydedebilmek karmaşık bir süreç olup, kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesini gerektirmektedir.
 • Zira sağlık turizminin gelişebilmesi adına uluslararası düzeyde akreditasyona sahip olmak, ürün ve hizmetlerle ilgili kalite güvencesi sunabilmek, özellikle yabancı ülkelerden sağlık turizmi kapsamında gelen turistlerin harcamaları ve sayıları hakkında açık ve net bilgiye sahip olmak, , sağlık turizminde varsa maliyet tasarruf imkanlarına kavuşmak, turizm alanında mükemmel altyapıya sahip olmak, klinik hizmetlerinde sürdürülebilir üne kavuşmak, sağlıkla ilgili hizmetlerde inovasyon ve elde edilen başarılarla ilgili bir geçmişe sahip olmak gerekmektedir.
 • Ayrıca verilebilecek en iyi sağlık hizmetinin kişiye özgü uygulamalarla desteklenmesi, uluslararası düzeyde eğitim almış ve deneyimli sağlık personelinin de kadroda bulunmaları son derece önemlidir.

 
 
Murat IŞIK
Adan Zye Sağlık Turizm Kitabı
#ABD #Trump #Sağlık #Tourism #Sağlıkturizmi #health #tursab #immib #thtc #murat_ışık #londra #ankara_anlaşması #hollanda #hair #laser #erdoğan