Vlog & Blog

Bu İhracatı Nasıl Arttırırız?

Hep söylenen şey ihracatı nasıl arttırırız diye düşünüyoruz ne yapsak diye. Bu yolu bulmak da google’da adres yazmak kadar kolay olsa ve yolu bulabilsek keşke. Kimse elini taşın altına koymuyor aslında kısa süreli çözümler gerekmiyor bunun için uzun süreli bir uğraş çaba lazım.

Yükte hafif parada ağır diye bir deyim var bilirsiniz. Mesela bunları üretsek olmaz mı? Plan önemli diyoruz yaparken bunları da göz önünde bulundurarak yapsak Devlet Kalkınma Planında niye böyle şeyler yok. Firmalar 2’ye ayrılır biri öncü olanlar yenilik ar-ge inovasyon yapmayı önemseyen yeniliklere açık firmalar 2’inci ise peşinden giden firmalar Neden İşte biz Gençlerimizi 1. Gibi değil de 2. Gibi yetiştiriyoruz asıl soru burada devreye giriyor. İhracatı Nasıl Arttırırız?

Biz takip eden ülkeler gibi değil öncü olan ülkeler gibi olmalıyız, bunun içinde Tasarıma, Teknolojiye ve Bilgiye inanmalı gençlerimizi bunları benimseterek yetiştirmeliyiz. İhracatı arttırmanın yolu onlarda olan ürünleri satmaya çalışmakla gelişemeyeceğini anlatmamız gerekiyor artık yenilik olarak eğitim sistemimizi değiştirmek ve geliştirmemiz gerektiğini öğrenmiş olmamız gerekiyor.

Dünya her geçen gün dönmesiyle birlikte teknolojik açıdan gelişiyor İhracata her geçen gün yenilikler katılıyor. Bizimde bu fırsatları takip etmemiz, ayak uydurmamız gerekmekte. Kısacası bazı planlar günü kurtarmak için değil Dünyayı kurtarmak üzerine yapılamalı ve gerçekliği olmalı.