Vlog & Blog

Geçtiğimiz yıl Çin'in ABD ile olan ticaret fazlası, geçen hafta genişledi

Geçtiğimiz yıl Çin’in ABD ile olan ticaret fazlası, geçen hafta genişledi ve böylelikle Pekin’e sık sık yaklaşan ve ticaret savaşı korkularını öne süren Başkan Donald Trump’tan yeni darbe alma ihtimali yükseldi.
Cuma günkü rakamlar, Amerika Birleşik Devletleri’yle yapılan ihracat ve ithalat arasındaki farkın yüzde 10 artarak 275,8 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor.
Kasım ayında Pekin ziyareti sırasında iki ülke ticaret alanlarında 250 milyar doları aşkın ticaret anlaşması yaptığını açıkladılar.
Artan fazlalık, sert önlemler çağrısında bulunma ihtimalini artıracaktır. ABD’nin bu yıl ki Çin’in fikri mülkiyet uygulamalarına yönelik soruşturma sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Çin, Beyaz Saray’dan yeni görev ve soruşturma başlatmasına rağmen ABD ithalatlarına karşı önemli misilleme önlemlerine karşı şimdiye kadar direndi.
Hong Kong’daki Standard Chartered’de Büyük Çin ve Kuzey Asya’nın baş ekonomisti olan Ding Shuang, “Çin- ABD ticaret sürtüşmeleri büyük bir belirsizliktir” dedi.
Gümrük İdaresi’nden Cuma günkü rapor, Çin’in ihracatının yüzde 7,9, ithalatın yüzde 15,9 arttığını gösterdi.
Küresel ekonomi, Çin’in ticaretini hızlandırarak liderlerine, ekonomiyi, ihracat ve yatırımla ön plana çıkan bir ekonomiden, daha fazla istikrarlı bir yerel tüketici modeli haline getirme hedefine ulaşmaları için daha fazla zaman tanıdı.
Çin’in dış ticareti, istikrarlı bir büyüme için sağlam bir temel üzerine inşa etmeye devam etti ve potansiyelini yavaş yavaş serbest bıraktı “dedi.
Küresel ekonomi toparlanmaya devam ederken Çin ekonomisi istikrarlı ve sağlam bir büyüme gösteriyor ve 2018’de Çin’in dış ticaret görünümü iyimser.” Ancak, bu rakamlar 2017 yılı sonunda ticari faaliyette bir yavaşlama olduğunu gösterdi.
Aralık ayı verileri, Çin’in bu yıl Kuzey’in en kârlı ihracatını hedefleyen bir dizi BM Güvenlik Konseyi kararını uygulamaya koyduğunu gösteriyor. Kuzeydeki diğer ihracatı hedefleyen BM yaptırımları, gelecek yıl Çin’in ticaret rakamlarına muhtemelen zarar verecek