Haberler

Gençler son 5 yılda “Analitik Düşünme” becerilerini %25 kaybetti!

Assessment Systems, dört yıllık üniversite mezunu ve beyaz yaka pozisyonlar için başvuru yapan gençlere yapılan “Yetenek Testleri”nde son 5 yıldaki değişiklikleri değerlendirdi.
500 binden fazla kişinin değerlendirildiği FVAT Yetenek Testi ölçümlemelerine göre, son beş yılda 21-28 yaş arası gençlerin yetenek testi başarısında “Analitik Düşünme” alanında %25’lik bir düşüş görüldü.
Pozisyona doğru kişiyi yerleştirmenin, verimlilik ve ciroda artış sağladığını düşünen kurumlar, personel seçim süreçlerini yapılandırıyor. Bu süreçte kullanmayı tercih ettikleri değerlendirme araçları arasında, yetenek testleri de bulunuyor.
Düşüş sadece analitik düşünme boyutu ile de sınırlı değil. Dikkat ve sayısal boyutlarda da düşüş görüldü.
Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç sonuçlarla ilgili: “Analitik düşünme boyutu genel tanımı ile bireyin olay ve olgular arasında neden sonuç ilişkisi kurabilme yeteneğidir. İş yaşamında, bir sorunu belirli bir sistematik ve mantık sırasında çözümleyebilme, işiyle ilgili verdiği bir kararın sonuçlarını öngörebilme gibi temel davranışlara karşılık gelir. İş yaşamında beklenen birçok yetkinliğin temelini oluşturan önemli bir zihinsel beceridir. Veriler, dört yıllık üniversite mezunu beyaz yaka pozisyonlar için başvuran gençlere ait. Bu durumda bu analiz, kurumların “Nitelikli çalışan bulmakta zorluk yaşıyoruz.” ifadelerini destekliyor” dedi.