Vlog & Blog

Hindistan’da İş İyimserliğ

Rapora göre Hindistan iş iyimserliği olumlu, ancak 4 yıl içinde en düşük seviyelere iniyor.
Hindistan’daki iş dünyası büyük oranda olumluydu ancak, Asya-Pasifik’te iki yılın en yüksek seviyesine geldiğinde , iyimserlik düzeyi dört yılın en düşük seviyesine indi.
En son Grant Thornton raporuna göre, Asya Pasifik’teki iş iyimserliği, en büyük iki ekonomisi olan Çin ve Japonya’daki gelişmeler ve ticaretin artması umulan bölge genelinde olumlu gelişmeler nedeniyle 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Bununla birlikte, her şey olumlu gitmiyor , “Asya Pasifik: ticaret ve gelişme” başlıklı raporda Hindistan’ın iyimserliğinin çoğunlukla yüzde 75 oranında pozitif kaldığını, ancak “dört yıldaki en düşük seviyesine düştüğünü” belirtti.
Avustralya ve Yeni Zelanda da aynı durumdadır ; çünkü Avustralya’da iyimserlik bir yıl önce yüzde 75’ten yüzde 58’e düştü ve Yeni Zelanda’lılar yüzde 68′ den, en düşük iki yıl içerisine girdiler.
Grant Thornton Hindistan Ulusal Yönetim Ortağı Vishesh C Chandiok, ” Son 12 ayda, Hindistan’daki işletmeler, demonetizasyon , ülke çapında konsolide dolaylı vergi ve yeni bir iflas rejimi gibi radikal reformların etkileri ile uğraşmak zorunda kaldıklarını ” söyledi.
Ancak Chandiok “Dünya Bankası’nda iş sıralamasında kolaylık” ve elverişli makro ekonomik koşullardaki herhangi bir ülkenin en büyük kazanımı ile Hindistan, küresel ekonomideki en parlak noktalardan biri olmayı sürdürüyor “dedi. Grant Thornton’s
Uluslararası İşletme Raporu (IBR) anketi verileri, yükselen orta sınıfın harcama gücünün artmasıyla ortaya çıkan fırsat konusunda Hindistan’ın işletmelerinin bölgede olumlu (yüzde 58) düzeyde yer aldığını göstermektedir.

Kaynak : economictimes.indiatimes.com