Vlog & Blog

İhracat 1.0 – İhracat 2.0 – İhracat 3.0 – İhracat 4.0

Şu saatlerde e-ticaret zirvesi yapılıyor. TİM organize ediyor. Ekonomi Bakanlığı açıyor. Alibaba – Kompass sahnede ilk 2 ve Tek Türk Turkishexporter orda. Ne yapmamızı söylüyorlar. E-ticaret sitelerine üye olun diyorlar.
Peki kim kullanacak bu siteleri,
İstihdam Seferberliği haberlerini okuyorum. 850 bin kişi işe aldık diyor.
Bu şartlarda çok bile almışlar.
Neden mi? Örneğin e-ihracat uzmanı lazım 65.000 ihracatçı ve 50 .000 ihracatçı olmak isteyen kobiye bu siteleri doğru kullanacak takip edecek, verileri okuyacak yazışacak, onlara fiyat, numune ve dosya trafiğini yönetecek personel lazım.
Yada 190 ülkede 200 sektörde ürün satan Türk ihracatçısı için en az 2 dil bilen 100 bin personel lazım peki bu kadro var mı?
Denizli de tekstil, kablo, sanayide çalışacak 10 bin kişi lazım.
Bursa da 6 organize sanayi bölgesinde 25 bin kişiye ihtiyaç var. Çalışmak isteyen tekniker yok.
Tarımda çalışacak 7.500 çobana ihtiyaç var aylık 3.000 tl ile yok…
İhracat 1.0 Marko Polo nun yolculuklarında başladı, İhracat 2.0 Kapütülasyonlarla başladı, ihracat 3.0 ise Gümrük Birliği ve alibaba ile yaşıyoruz.
İhracat 4.0 için öngörümüz ne?
İşletme sahibinin ürettiği ürünün nerede satıldığını bilmediği, nereye satıldığını bilmediği, web platform, sanal yada fiziki olarak açılacak platformlarda ürünlerin satıldığı, isteklerin ve taleplerin online olarak gerçekleştiği, onların fiziksel olarak takip edildiği ve ürünlerimizin satıldığı bir çalışma olacak diye düşünüyorum.
Hazır mıyız?
Hayır. Hayır. Hayır.
Ne yapmalıyız. Acil yeni eğitim sistemi.
Bugün tüm kitapları yakalım.
1. Sınıf Yaşam Bilgisi, Matematik, Türkçe, Kod, İngilizce
2. Sınıf Yaşam Bilgisi, Matematik, Türkçe, Kod, İngilizce
3. Sınıf Yaşam Bilgisi, Matematik, Türkçe, Kod, İngilizce
sonra bu arada bireyi özgür, saygılı, ahlaklı, milli bilinci olan bireyler yetiştirmek için sınav ya da üniversite kaosundan uzak hayata anlam kazandıracak idealleri, büyük hedefleri olan kendiyle barışık, yaşamayı, üretmeyi ve daima ilerlemeyi anlayan çocuklarla bir 20 yılı çöpe atmayı göze almalıyız. Böylece dünyanın teknoloji yüzünden homajenleşeceği yılları gelişerek geleceği yakalarız. Yoksa ben aslında ihracat 5.0 dan korkuyorum. Çünkü artık kimse seri üretime ihtiyaç duymayacak ve 3D printerlar üretecek.  Gıda, su, tarım ve hayvancılık ile doğal organik yaşam aranan şey olacak…