Vlog & Blog

İhracat 4.0 – Endüstri 4.0 – İnovasyon 4.0

Bilmiyorsam yoktur. Kimse dünyada olan bitene yetişemiyorum demiyor. Ofisten Adem arıyor ve sanayi 4.0 destekleri konusunda bilgi bulamıyorum diyor. Bir firmanın yetkilisi sormuş birine yokmuş. Hoş geldiniz ülkeme ben bilmiyorsam yoktur ukalalığını vahiy yoluyla haberleşenler ve hazır yiyici genç kardeşlerimiz için söyleyecek bir şey bulmak zor.
Ama umutluyum. Düzce Üniversitesi Genç Kalite Topluluğu bir çalışma yapmış organizasyon ve çalıştay. Gece 23 te projelerinin arkasındalar. 9 üniversiteden bir çok parlak genç gördüğüm günün devamı olduğu için çok alınmadım. Adem’in soru- sonuç karışımı yokmuş diyen arkadaşa da…
Mert, Eyüp, Furkan, Öznur Somut projelerini dile getiren arkadaşlardan bazılarıydı. Özellikle Öznur’un sipariş veren buzdolabı fikri üzerine konuşulması gereken yeni bir uygulama ve yaşam biçiminin dip notlarını barındırıyor. Furkan’ın e-ticaret iş modeli umut vaat ediyor. Umarım hayallerinin peşinden gidecek hevesleri ve istekleri olur. Umarım GİRİŞİRler, umarım düşünce kalkıp devam ederler.
Sanayi de inovasyon ve endüstri 4.0 bence bizim farklı yerden okumamız gereken bir gerçek. Öncelikle araştırma yapmayı bilen içi boş ukalalıktan uzak denemeyi, okumayı örenmeyi bilen genç ve meraklı bir gençlikle başlamalıyız işe. Hatta ve hatta elimizdekini göz ardı ederek her şeyi yakıp yeniden başlamalıyız.
Oyun teorisi, matematik, İngilizce, ama ne olur laf olsun diye değil. Akşam sabah yolda banyoda düşünene deneyen gerçek girişimci kendine güvenen metodik bir gençlik yaratmak gerekir. Bunları yapmazsak başladığımız yerde kalıp gene karanlıklara küfrederek yeni küfür dışında bir şey üretmiyor olacağız….
Çözüm nerede? Çözüm Doğru soruyu sormakla başlar. Örneğin Endüstri 4.0 Desteği var mı? Tabiki var. Hatta düşündüğünüzden fazlası var.
Bu ülkede iş yapmak için gerekli her şey var. Bir tek insan kaynağı yok.