Haberler

İhracatçılarımızın Yeni Rotası Fas

Kuzey Afrika’da yaklaşık 35 milyon nüfusa sahiptir. Cebelitarık Boğazını çevreleyen ve Akdeniz’de son bulan uzun sahil şeritleri olan turizmi ile ziyaretçilerine renk katan bu sıcak ülkenin son yıllarda ekonomi programları çerçevesinde yaptığı reformlar ihracatçısına gelecek vaat etmektedir.
Dünya’nın en büyük fosfor yataklarına sahip olan Fas’ın en büyük ihracat kalemi fosforik asittir. Dünya ülkeleri ile ekonomik ve siyasi ilişkileri oldukça düzenli olan bu ülke Amerika ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamıştır.
Amerika bu anlaşma ile Fas’ın tarım ürünleri pazarına girmeyi Fas ise Amerika’nın teknoloji olanaklarından faydalanmak istemiştir. Fas’ta tarıma dayalı besin endüstrisinin yanı sıra balıkçılık, kimya, gübre ve küçük el sanatları sektörleri gelişmiştir.
Fas tekstil sektöründe gelişmekte olan bir ülkedir ancak ülke tekstil ürünlerinin ara hammaddelerini ve kumaşı ithal etmektedir. Ülkemiz Fas’ın kumaş ithalatında lider konumdadır. Türkiye ile arasında 1 Ocak 2015 tarihinde biten Serbest Ticaret Anlaşması’nın ardından gelecek yıllar içerisinde Türkiye ile Fas arasında muhtemel bir Serbest Ticaret Anlaşması’nın yeniden yapılandırılacağı öngörülmektedir.
Fas ekonomik büyüme içinde önem arz eden bir Pazar olarak nitelendirilebilir. Çünkü ülkede inşaat, tekstil, otomotiv ve diğer endüstriyel hizmetlerin çoğu dışarıdan karşılanmaktadır. Son olarak Fas’ın Tangier şehrinde birçok uluslararası otomobil firmalarının fabrika kurdukları ve orada seri üretim yaptıkları görülmektedir. Tangier kenti otomotiv endüstrisinde oldukça gelişmiş ve özellik arz eden bir kenttir. Casablanka’da Fransız Havacılık Şirketlerinin uçak fabrikaları pek yakın zaman içinde açılmıştır. Birçok ülkenin gözbebeği haline gelen yatırım ülkesi birçok alanda yapılan ithalat ile ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Tekstil ara maddeleri, inşaat malzemeleri, otomotiv, elektrik ve daha birçok sanayi ve endüstriyel alanda gelecek vaat eden Fas gerek Avrupa’ya gerekse Amerika kıtasına olan yakınlığı sebebi ile ihracatçılar için kilit noktada olan bir ülkedir. Turizmde oldukça gelişmiş olan Marakeş otel yatırımları ve sahra kültürü ile turizmin cazibesi haline gelmiştir. Başkent Rabat idari yapılanmanın olduğu tarihi bir kenttir. Agadir, Casablanca, Meknes şehirleri ise ithalatın yoğun olarak yapıldığı büyük ve iş potansiyeli yüksek kentlerdir.
Fas ihracatçımız için Sadece ülke nüfusu ve ihracat potansiyeli olarak düşünülmemeli, ABD – Avrupa – Afrika için ayrı ayrı birer kapı olarak düşünülmelidir. Bu şekilde değerlendirildiğinde FAS ihracatçımızın yeni ve önemli hedef ülkelerinden biridir. Biz Fas’tayız sizi de bekleriz.