Vlog & Blog

İşverenler Personelleri İçin Hangi Desteklerden Faydalanabilir

Vlog & Blog

İşverenler Personelleri İçin Hangi Desteklerden Faydalanabilir

Bugünkü yazımızda sizlere işverenlerin personelleri için alabileceği devlet desteklerinden bahsedeceğim.
Gelir yetersizliği ve yetersiz istihdam gibi problemlerin hat safhaya çıktığı son yıllarda istihdam edilmiş olan personelin giderlerinin işveren tarafından karşılanması da oldukça zorlaşmış durumda. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi personelin tek gideri maaşı değil ve işveren için başka yükümlülükleri de mevcut. İşte bu yükümlülükler sebebiyle işverenler, personellerin yükünü karşılama noktasında sıkıntıya girmekte ve çoğu zaman kayıtsız işçi çalıştırma, asgari ücretin altında maaşlar verme gibi yasal olmayan yollara başvurabilmekteler.
Tam da bu noktada devlet, yukarıda bahsettiğimiz problemlerin önüne geçmek amacıyla bazı destek paketleri belirlemiş bulunuyor. Bu destek paketleri sayesinde personelin hakları korunurken, işverenler de rahat biz nefes almış oluyor.
Bu destek paketlerinden ilkini İŞKUR destekleri oluşturuyor.
-İlave İstihdam Teşviki: Bu destek ile, uygun şartların taşınması durumunda sigortalının damga ve gelir vergisi 12 ay süre ile devlet tarafından karşılanır. Sigortalının 18-25 yaş arası ya da engelli olması durumuna göre destek süresi 18 aya kadar uzatılabilir.
-İlave İstihdam Ücret Desteği: Bu destek ile, işe alınan sigortalılar için 3 ay süre ile asgari ücret desteği sağlanır.
-Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki: Bu destek ile 31.12.2020 tarihine kadar istihdam edilen sigortalıların SGK işveren payı 54 aya kadar devlet tarafından karşılanır.
-Engelli İstihdam Teşviki: Özel sektör çalışanları tarafından istihdam edilen her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki SGK priminin tamamı devlet tarafından karşılanır.
Yukarıda belirttiğim İŞKUR destekleri işverenlerin bütçesine uzun vadede fazlasıyla kar sağlıyor. Bu desteklerden hangisi için uygunluk taşıdığınızı ve nasıl faydalanacağınızı öğrenmek için web sitemiz üzerindeki telefon numaralarından bana ve diğer uzman arkadaşlarıma ulaşabilirsiniz.
Sizlere bahsetmek istediğim bir diğer destek KOSGEB tarafından KOBİ’ler için sağlanan Nitelikli Personel Desteği.
Bu destek koşullarına göre Ön Lisans mezunları için 2500 TL, Lisans ve Üstü mezunları için 3500 TL maaş şartı bulunmakta. Nitelikli personel için yaptığınız aylık maaş ödemesinin %60’ını ay sonunda devletten geri alabiliyorsunuz. Destek süresi 2 yıl olmakla birlikte üst limit 50.000 TL olarak sağlanıyor.
Akredite Kobi Danışmanı olarak benim sizlere önerim, personel çalıştıran tüm işverenlerin hiçbir desteği kaçırmadan mümkün olduğu kadar üst limitten faydalanması yönünde. Bu noktada bizler bu desteklerden faydalanmanız için yol haritalarını belirleyip başvuru süreçlerini takip ediyoruz. Sizlerle faydalı yazılar paylaşmaya devam edeceğim.
Elif Gizem Aydın
Teşvik Uzmanı- Akredite KOBİ Danışmanı
20.08.2019