Sağlık Turizmi

İzmir sağlık turizmi kümelenme faaliyetleri başladı!

İzmir sağlık turizmi kümelenme faaliyetleri başladı!
7. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi ile başlayan kamu ve özel sektörün gücünü birleştirerek İzmir’i sağlık turizminde tercih edilen bir destinasyon haline getirme çalışmalarına, Swissotel’in ev sahipliğinde İzmir Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde yapılan kümelenme faaliyetlerine yönelik toplantı ile devam edildi.

Özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 25 kurum bir araya gelerek sağlık turizminde kümelenme modeli ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğu toplantıya ilgi yüksekti. Turizm, sağlık, ulaşım, mobilya, eğitim gibi 21 sektörü doğrudan etkileyen sağlık turizmi ile ilgili önümüzdeki dönem faaliyetleri de masaya yatırıldı.
İzmir sağlık turizmi kümelenme faaliyetleri başladı!
İzmir’de sunduğu mali desteklerin yanı sıra gerçekleştirdiği koordinasyon işlevi ile de özel sektör, kamu ve STK lar arasında birleştirici ve hızlandırıcı rol üstlenen İzmir Kalkınma Ajansı 2014-2023 Bölge Planının ana eksenlerinden Yüksek Yaşam Kalitesi, Güçlü Ekonomi ve Güçlü toplum stratejik önceliklerinden üçüne birden katkıda bulunan bu çok yönlü hedefin gerçekleşmesi için ilgili aktörleri bir araya getirmiş oldu. Toplantı açılışını yapan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban açılış konuşmasında şunları söyledi:
İzmir sağlık turizmi kümelenme faaliyetleri başladı!

“Sağlık turizmi, bölgenin ‘Bilgi, Tasarım ve Yenilik Üreten, Akdeniz’in Çekim Merkezi İzmir’ vizyonu ile doğrudan bağlantılı olan yüksek katma değerli bir turizm türü. Sağlık turizminde kümelenme sinerji gerektiren, sabır ve emek isteyen bir konu. İZKA’nın öncü olduğu diğer kümelenme çalışmalarında olduğu gibi bu alanda da İzmir’e yüksek katma değerli bir işbirliği modeli getireceğimize inancımız tam.”
Toplantıda İzmir’e direkt uçuşların artırılması, sağlık turizmi ile ilgili konuların dijital platforma taşınması, kümelenme modellerinin incelenmesi, bir kongrenin İzmir’de gerçekleştirilmesi gibi birçok konu tartışıldı.
İzmir sağlık turizmi kümelenme faaliyetleri başladı!