Vlog & Blog

Kanada Faiz Oranı

Kanada Bankası, güçlü ekonomik verilerle faiz oranını yüzde 1.25’e yükseltti
Merkez bankası, beklenmedik şekilde sağlam ekonomik sayıları, oranın yüzde birinden yüzde 1.25’e yükseltme kararının arkasındaki ana itici güç olarak belirtti. Artış Temmuz ve Eylül aylarındaki artışları izledi.
Ekonominin etkileyici koşusu Kanada Bankası’ndan faiz artırma çabasına neden oldu – ancak ileriye bakmak NAFTA’nın belirsiz geleceğinin olumsuz etkilenme ihtimalini uyardı.
Merkez bankası Çarşamba günü trend belirleme oranını% 1’den% 1.25’e çıkarmaya karar verdiği kararın arkasındaki kilit faktörler olarak beklenmedik şekilde sağlam ekonomik sayılara dikkat çekti.
Geçtiğimiz yazdan bu yana bankanın Temmuz ve Eylül aylarındaki yükselişleri izleyen üçüncü artış oldu.
Merkez bankası, oran artışlarının zamanla artacağına işaret ederken, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasının yeniden görüşülmesinin bilinmeyen sonucuyla ilgili artan olumsuz etkileri vurguladı.
Banka, yalnızca ticaretteki potansiyel olumsuz etkileri vurgulamakla kalmadı aynı zamanda Kanada’daki ticari yatırım üzerindeki etkileri de vurguladı.
Banka, ekonomiyi tam potansiyeline yakın tutmak için  para politikasına gerekli olacağını” belirtti. Banka, ekonominin yüksek borçlanma oranlarına olan duyarlılığı gibi gelen verileri değerlendirerek gelecek zamları değerlendirirken de temkinli olacağını söyledi.
Kanada’nın büyük bankalarının çoğu ilan sonrasında kendi ana para birimlerini yükseltti.

Kaynak : www.thestar.com