Vlog & Blog

Kendi Başvurumu Yapıyorum  – Yurt Dışı Pazar Araştırma Gezisi Desteği 1

Bana para kaptırmak istemiyorsan bunu oku!!!
Masa başında yapması gerekenleri halleden ihracatçı, pazarı kendi gözleriyle görmek, iletişimi güçlendirmek, güven sorununu çözmek, pazarın işleyişine şahit olmak, pazarın kültür yapısını öğrenmek ve buna göre kendini güçlendirmek gibi sebeplerle pazarı ziyaret eder. Bu sebeple yurt dışı seyahatler bir ihracatçının vazgeçilmezidir.
İhracatçıların en fazla kullandığı destekler arasında başlarda yer alan yurt dışı seyahat desteği kapsamında Ekonomi Bakanlığı ticari veya sınai faaliyette bulunan şirketlere %70 oranında 5000 dolara kadar destek vermektedir.
Peki bu destekten faydalanmak için ne yapmak gerek?
Bu destekten faydalanabilmeniz için öncelikle Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş bir şirket olmalısınız. Bu şekilde kurulmuş bir şirket iseniz;
Yurt dışı pazar araştırması gezisi desteği kapsamında en fazla şirket iki şirket çalışanın yapacağı ulaşım ve konaklama harcamaları desteklenecektir. Ulaşım kapsamında, uluslararası ve şehirlerarası(gidilen ülkede) ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi ve otobüs biletleri ve günlük 50 dolara kadar araç kiralama  harcamaları desteklenmektedir. Konaklama kapsamında ise günlük 150 dolara kadar oda+kahvaltı olacak şekilde harcamaları desteklenir.
Yurt dışı pazar araştırması  gezisi kapsamında %70 oranında 5000 dolara kadar destek verilmektedir dedin ama araç kiralama ve konaklamada 50 dolar ve 150 dolar üst limitleri var dediğinizi duyar gibiyim. Ekonomi Bakanlığı, yapılan harcamalara %70 oranında toplamı 5000 dolar olacak şekilde destek vermektedir. Araç kiralama ve konaklamada verilen üst limitler aşılmamaktadır. Bu iki kapsamda yapacağınız harcamalarınızı %70 oranında 150 doları ya da 50 doları geçmeyecek şekilde desteklemektedir. Örneğin; günlük 100 dolar konaklama ücreti olan bir otelde konakladığınızda %70 oranında 70 dolar olarak destekten faydalanırsınız. Günlük konaklaması 300 dolar olan bir otelde konaklarsanız, %70 oran 210 dolara karşılık gelse dahi bu harcamanızdan en fazla 150 dolar kadar destek alırsınız. Yine araç kiralamada da aynı şekilde faydalanırsınız.  Bunun yapılmasının sebebi firmalara eşit seviyede yaklaşmak olarak yorumlayabiliriz. Sonuçta her firma, çalışanlarını 5 yıldızlı otellerde konaklatacak seviyede değil. Yine konaklama ile ilgili sıkça sorulan bir soru da “5 yıldızlı otellerde yapılan konaklamalar destek kapsamında mı?” sorusu. Cevabı: konaklamanızda bir sakınca yoktur. Destekten faydalanabilirsiniz.
 
Biraz daha teknik detaylara inecek olursak;
Her takvim yılı içerisinde

 • En fazla 10 yurt dışı seyahat desteklenir.
 • Bir seyahatte en fazla 3 ülke desteklenir
 • Bir seyahat en fazla 10 güne kadar desteklenir
 • Bir ülkeye en fazla 2 seyahat hakkı verilir.

Biraz daha detaylandıralım.
Yılda en fazla 10 seyahat desteklenmektedir ve burada dikkat edilmesi gereken seyahat(yurt dışı pazar araştırma gezisi) sadece bir ülke demek değildir. Bir seyahatinizde birden fazla ülke gezebilirsiniz. Şimdi bu 10 seyahati, her seyahatte 3 ülke ile birleştirdiğimizde yılda 30 ülke gezebilirsiniz ve bu 30 ülke harcamalarınız için teşvik başvurusu yapabilirsiniz.
Destekten faydalanabilmek için dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de seyahatinizin en fazla10 günlük kısmı desteklenmesidir.
Son olarak bir takvim yılı içerisinde, yani bir yıl içerisinde bir ülkeye en fazla iki kez seyahat düzenleyebilirsiniz.
Bitti mi?
Bitmedi.
Daha nelere dikkat etmelisiniz?
Yukarıda bir seyahatte 3 ülkeye ziyaret yapılır ve en fazla 10 günlük kısımlar desteklenir dedik. Peki bu sınırlar aşılırsa desteklerden faydalanabilir misiniz onu belirtelim. Buradaki üst limitler aslında biraz aşılabilir. Nasıl? 3 ülke sınırını 5-6-7 ülkeye kadar aşabilirsiniz, 10 gün sınırını da 20 güne kadar aşabilirsiniz. Yani,bir seyahatiniz gidebileceğiniz kadar ülkeye gidebilirsiniz ya da en fazla 20 günlük bir gezi düzenleyebilirsiniz ve birazdan söyleyeceğim şekilde destek alabilirsiniz. Başka bir deyişle de bir yurt dışı pazar araştırma gezinizde 20 gün boyunca gidebileceğiniz kadar ülkeye gidebilirsiniz. Peki bu durumda nasıl faydalanıyorsunuz destekten? Eğer  üçten fazla ülkeye seyahat ettiyseniz ilk üç ülke için yaptığınız konaklama ve araç kiralama giderleriniz ve Türkiye’den gidiş ve Türkiye’ye geliş ulaşım masraflarınız desteklenir. 20 günlük bir seyahat düzenlediyseniz ilk 10 günlük ulaşım ve konaklama harcamalarınız ve Türkiye’den çıkış ile Türkiye’ye giriş ulaşım harcamalarınız desteklenir. Bu şekilde bir yurt dışı pazar araştırma gezisi düzenleyecekseniz seyahat planlamanızı iyi yapın. Misal, 20 günlük bir seyahat yapacaksanız bunun ilk 10 günlük kısmı diğer 10 günlük kısma oranla pahalı ülkelere olsun ya da üçten fazla ülkeye gidecekseniz yine aynı şekikde ilk 3 ülkeniz diğerlerine oranla daha pahalı ülkeler olsun.
Başka nelere dikkat edebilirsiniz?

 • Mesela Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye giriş yapma zorunluluğunuz olduğuna
 • Görüşme yapmadığınız günlerde(seyahatin ilk günü ve son günü ile hafta sonu tatili hariç) ulaşım ve konaklama giderlerinizin desteklenmediğine
 • Her gün en az bir kurum/şirket(birbirinden farklı kişi ve kurum) ile görüşme yapma zorunluluğunuz olduğuna
 • Görüşme yapılmayan şehir ya da ülkeye gidilmesi durumunda hiçbir destekten faydalanamayacağınıza
 • Sadece fuar için gittiğiniz yurt dışı gezilerinin desteklenmediğine
 • En az 2 gün pazar araştırması yapma zorunluluğunuzun olduğuna
 • Bi de fuara stand kurarak katılım sağladığınız ülkeye fuar tarihlerinde yapacağınız uyanıkça seyahatlerinizin desteklenmediğine.

 
Şimdi… Seyahat boyunca elinize geçecek aşağıdaki belgeleri saklayın, bir sonraki yazıda da dosyayı nasıl hazırlayacağınızı söylüyor olacağım.

 • E-bilet, fatura, ödeme evrakları
 • Araç kiralama sözleşmesi, ödeme evrakları
 • Otel faturası, ödeme evrakları