İhracat

Mahir Eller Projesi

İhracat

Mahir Eller Projesi

30.000 kişiye istihdam sağlanmasını amaçlayan “Mahir Eller Projesi”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde Avrupa Birliği finansmanı ile hayata geçirildi. Yapılan farkındalık toplantısına çok sayıda KOBİ Danışmanı ve sektörün önde gelen işverenleri katıldı.
Bu proje ile geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk vatandaşlarının ekonomik hayata katılımı için önemli bir adım atılmış oldu.
12 pilot ilde gerçekleştirilecek olan bu proje, 15 Milyon Euro bütçeye sahip. Proje, geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk vatandaşlarının mesleki yeterlilik belgesine sahip olarak istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasını amaçlıyor.
İki sene sürecek olan proje, Türkiye’de geçici koruma altında olan Suriyelilerin yoğun olduğu Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde hayata geçirilecek. Projenin hedefleri doğrultusunda 20.000 kişi mesleki yeterlilik sınavlarına alınarak 15.000’i belgelendirilecek. Belgelendirilen kişiler arasından 3000 kişinin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca 2000 kişiyi Türkçe dil kurslarından yararlandırmak projenin hedefleri arasında yer alıyor.
Projelerin uygulanacağı illerde yer alan firmalar çeşitli teşviklerden faydalanabilecek. Proje kapsamında ‘gönüllü işveren’ olan firmalar mevcut çalışanlarının mesleki yeterliliklerini proje kapsamında ücretsiz belgelendirme hakkına sahip olacak. Ayrıca proje kapsamında çalışan istihdam eden firmalar çalışma izni ücretleri ve yeni istihdam edilen kişinin toplam maliyetinin %10’u için 6 ay boyunca destek alabilecek.
Elif Gizem Aydın
Teşvik Uzmanı