Vlog & Blog

Mısır, 1.6 milyar dolarlık projeyle Suudi Arabistan'a Güç Kaynağı Bağlayacak

Mısır, Güç Kaynağı

Mısır elektrik ağını Suudi Arabistan’a bağlayacak ve komşuların güç paylaşmasına izin veren Orta Doğu’daki bir sisteme katılacak.
Mısır Elektrik Bakanı Mohamed Shaker, Pazartesi günü Kahire’de düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Mısır’ın yaklaşık 600 milyon dolar ödeyeceği bağlantı yaklaşık 1.6 milyar dolara mal olacak. Ağ kurmak için yapılacak sözleşmelerin Mart veya Nisan ayında yapılması ve inşaatın yaklaşık iki yıl sürmesi bekleniyor. Bazı zamanlarda, Mısır, elektrik enerjisi ihraç edebilir ve  kıtlık sırasında ithalat yapabilir.
Körfez sınırları boyunca elektrik iletimi, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn’e bağlı bir elektrik hattı varken 2009’da mümkün oldu. Kılavuzun amacı, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin acil durumlarda güç kazanmasını sağlamaktır. .
Lider, Suudi Arabistan ile olan bağlantıların 3.000 megavatlık bir kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Bakan, Ürdün’le 450 megawatt, 200 megawatt’ta Libya ile bir bağlantıya sahip olduğunu söyledi. Mısır, stratejik konumunu Asya’daki enerji ağlarını ve Afrika’nın herhangi bir yerindeki bağlantı noktalarında kullanmaya çalışacaklarını söyledi.
Kaynak : http://businessweekme.com