Vlog & Blog

MURAT IŞIK’tan Geleceğe yönelik öneriler

Geleceğe yönelik öneriler…
10 yıl önce dönemin şartları içinde istidam ve ihracat seferberliği çerçevesinde çözüm önerilerinde bulunmuştum.  Bugün onlara yenilerini eklemek, on yıllık süre de değişen yeni teknolojik fikir ve projelerden yola çıkarak yeni 100 binlik istihdam paketi önerilerimden bir 11 madde açıklamak istiyorum

 • İhracat Satış Uzmanı, ihtiyaç adedi her yıl 65 bin, Türkiye’nin ihracat firmalarının ihtiyacı olan uzman ihracatçıları yetiştirmek ve her firmanın Pazar koşul ve şartları içinde en az 5 ihracat uzmanı istihdam etmesini sağlamak. Bu arkadaşların farklı dil ve sektörler ile coğrafyalarda uzmanlaşmasını sağlamak.
 • Lojistik operasyon uzmanı, ihtiyaç adedi 20 bin. B2B ve B2C ile geleceğin ticaretinde depo, stok, teslimat ve takip süreçleri ile satın almada yeni tip lojistikçi ihtiyacını giderecek ve hem ihracatın hem ticaretin önünü açacaktır.
 • Ticari istihbarat uzmanları, ihtiyaç 10 bin, Ülkemizde ihracatın önünü açacak ve yapay zeka için altyapı oluşturacak big datayı düzenli hale getirmek doğru yaklaşımı oluşturmak ve ihracatı hatta karşı olmama rağmen ithalatı kalifiye yapmak ve başarmak için her yıl bu alanda istihdam imkanı var.
 • Yabancı Dil Çağrı Merkezi, ihtiyaç 100 bin, bugün ülkemizde çağrı merkezi sektöründe çalışan toplam sayı 105 bin ancak özellikle Almanya, Hollanda, fransa, İngiltere, Rusça ve Arapça yeterli eğitim ile birlikte bu alanda açılacak çağrı merkezlerinde hem direkt yurtdışındaki firmalara hizmet vermek için hem ihracat ve pazarlama alanında kullanmak üzere açılacak bu alanda istihdamın önü açık.
 • Arge ve Futurist Merkezlerinde çalışacak inovatörler. Her yıl 1000 kişiye bu imkan verilmeli. Her alanda icat farklı fikir ya da uygulaması olan her yaştan icat yapabilen karaktere sahip mucitlerin yetişmesi için hazırlanacak akıl odalarında çalışacak mucitler işe alınmalı.
 • Arge ve Futurist Merkezlerinde çalışacak Mühendisler, Her yıl 1000 mühendis proje bazlı, hedef bazlı projelerini uygulamak ve geliştirmek amacı ile ülkemizde çalışmaları için açılacak icat şirketlerinde istihdam edilmeliler. Bu merkezler her ilde 1 adet olarak başlamalı ve yerel kaynaklara uygun ve tematik olmalılar. Yerel kaynaklardan beslenmeli ve o şehirden çıkmış mühendisler ile örgütlenmeliler.
 • 2071 Kampları için her şehirde bir arge clubü, 81 ilde 81 proje merkezi ve iş geliştirme merkezi için 8100 istihdam, şehrimizi, ülkemizi, halkımızı nasıl eğiteceğiz nasıl besleyeceğiz, uzaktan olmadığını anlamak için çok geç değil. Ardahan da nasıl ki her köyde okula gerek yoksa, kardan ve tarımdan oluşacak ekonomi için neler yapmamız gerektiğini düşünecek bu amaçla çalışacak merkezler kurmak için gecikmesek iyi olacak
 • 81 ilde 81 uluslararası fakülte ve akademik merkez için 8100 akademik kadro ve özel bölüm ile eğitim turizmi. Herkesin güneş, tarih ve din turizminden sonra sırada olan diğer bir konu ekonomik ve özel alan eğitim turizmi Afrika, Ortadoğu, türki Cumhuriyetler ve balkanlar için Türkiye de üniversite için dil, kültür ve coğrafya bazlı eğitim modeli çözümü ile hem gelir hem istihdam.
 • Yaşlı bakım, fizik tedavi, Engelli ve Dezavantajlı gruplar için 100 bin istihdam, Japonya da, Almanya da, Norveçte problem olan bir alan olan ve Türkiye için avantaj olan bu alanda yapılacak projeler için imkan mevcut. Bu amaçla bir an önce modeller ve çözümler için
 • Türkiye nin reklamını yapacak ve lobi faaliyeti yapacak her yıl 1000 profesyonel ve 5 milyon diaspora ve 1.000 dijital Türkiye reklamcısı, gelecek internet sosyal medya, norveçte bir türk genç ve bir Norveçli hanım efendi ile yaptığı reklam ve algı çalışması ile 1 milyon insana ulaştı. Bir telefon ile sosyal medyadan yapılan canlı yayına 20 bin kişi bağlanıyor… Bunu devlet politikası ile ne zaman ülkemiz için kullanacak bir iş istihdam modeli yapacağız.
 • Kooperatifçilik geleceği kurtaracak. Her yıl 1000 kooperatif uzmanı ve sistem moderatörüne ihtiyaç var. Geleceği kurtaracak sistemlerin allt yapı ve finansman çözüm modeli olacak kooperatifçilik için başarılı, sistemi anlamış uygulama, hukuk, sistem uzmanına ihtiyaç var. Tarım, hayvancılık, orman, satış, ihracat, tekstil, mobilya gibi bir çok alanda artık üretimin ana konusu ve çözümü kooperatifçilik olacak.

Murat IŞIK : İGEME