Sağlık Turizmi

Sağlık Turizmine Genel Bakış

Sağlık Turizmine Genel Bakış;
Sağlık turizminin temel amacı insanlığın daha iyi sağlık hizmeti alması ve sağlığa erişilebilirliğini kolaylaştırmasıdır (1).
Sağlık turizmi, arz ve talebin söz konusu olduğu güçlü bir piyasadır ve sağlığına önem gösteren bireyler tarafından ciddi bir talep  potansiyeli oluşturmaktadır. Genel olarak sağlık turizminin büyüyen bir Pazar olabilmesi için, hizmet üretim ve pazarlamasının düşük, kalitenin yüksek olması eğiliminde yol izlemesi gereklidir.
Sağlık turizminin çift hatlı işlediğini unutmamak gerekir. Bir tarafta yaşadığı sağlık problemlerinden kurtulmak için umut arayan insanlar, diğer tarafta bu hastalarla ekonomisine ciddi katkı sağlayan bir ülke. Turizm kavramının keyfiyet andıran görüntüsünden ziyade sağlık turizminin mecburiyeti, bu hizmet sektörünü diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliğidir.
Sağlık turizmi hizmetlerin diğer hizmetlere asla ikame olamayacak bir sektördür. Karaciğer naklinin fiyatça uygun olması, sağlıklı bireylerin tercih etmesi için bir gerekçe değildir. İkame olarak da göz tedavisi için gelmiş bir bireyin, diş tedavi masraflarının uygunluğunu öğrenmesi ihtiyacı olan tedaviden vazgeçip diğerine yönelmesini sağlamaz.
Sağlık turizmini keyfiyet olarak ertelemek mümkün değildir. Kişinin yaşamını tehlikeye düşürecek durumlarda keyfiyetlerden vazgeçmek mümkünken, tedaviden vazgeçmek olası bir durum değildir.
Yurtdışından başka bir ülkeye tedavi amacıyla gidecek olan kişinin seyahat süresini kendinin belirlemesi zordur. Süreç kontrolünü belirleyen kişi tedaviyi yapan kişidir.
Sağlık turizmi için yapılan seyahatler, literatüre üçüncü bir madde eklemiştir. Genel olarak gezmek, tatil yapmak, psikolojik mutluluğa ulaşmak için yapılan seyahatler ve ticari amaçlı yapılan seyahatler söz konusuyken üçüncü bir seyahat türü olarak tedavi amaçlı yapılanlar ortaya çıkmıştır.
Sağlık turizmi tek başına tedavinin mevcut olduğu bir hizmet değildir. Bunun içine konaklama, ulaşım, tatil harcamaları, hizmet giderleri de eklenmektedir. Tedavi hizmeti kapsamına giren SPA, Wellness, kaplıca gibi alanlarında fayda açısından tercih edilmesi, hizmet çeşitliliğini artırmaktadır.
Yurt dışından gelen hastaların farklı yemek kültürlerinin ve damak tatlarının olması, Türkiye’nin lokanta ve restoranlarında farklılaşmaya gitmelerini sağlamıştır. Farklı çeşitler, farklı kültürlere yönelik yemek çeşitlendirmesine gidilmesi, gelen turistlerinin kendi ülkelerinin rahatlığını yaşama olanağına imkan vermiştir.
Sağlık turizminin olumlu özelliklerinin yanında, olumsuz sayılamasa da negatif etki yaratan bazı kıstaslarda söz konusudur. Genel olarak sağlık turizmine yönelik yapılan yatırımlar, ya özel sektör ya da kamu sektörü arasında gerçekleşmektedir.
Farklı ülkelerden gelen bireylerin, farlı kültürlere sahip olması nedeniyle temizlik anlayışında yaşanan farklılıklar çevre kirliliğine, ülkeye has bazı hastalıkların gidilen ülkeye taşınasına sebebiyet verebilmektedir.
Sağlık Turizmine Genel Bakış Nilay Aldemir
Sağlık Turizmine Genel Bakış Kaynakça: (1) Baran, A.G.; Kalınkara, V.; Aral, N.;Akın, G.ve Özkan, Y (2005). A.g.e., s.27-28.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir