Haberler

Truva – Devşirme – Diaspora

Rusya – Mısır – Irak – Suriye – İran vs…
Bu ülkelerin ortak yanı artık ticaret payımızın hızla düşmesi ya da tamamen bitecek olması. Gelişmiş ülkelerin komşulukları ile ilgili ihracat rakamı %50 dir. Barış ve gelişmişlik oranı yüksek ülkeler ihracatlarının % 50 sini komşuları ile yaparlar.
Peki biz ne yapacağız. Var olan Pazar payımızı 2 katına çıkaracağız. Bunun için çareyi de uzakta aramayacağız. Biri Anadolu’nun eski sahiplerinin bize hediye ettiği Truva atından ilham alarak dünyanın her ülkesinde bir Türk Ticaret Merkezi kuracağız. Bazı ülkelerinde birden çok merkez kuracağız.
Bu yöntem ile 10 bin kadar yeni ve yurt dışı yerleşik ofis şirket ile 100.000 yeni istihdam yaratırken tahmini olarak 25 milyar dolar ihracat yapabiliriz. Teşvikler ve ihracat dinamikleri ile 100 merkezin toplam maliyeti bize kuruluş yılında 750 milyon ve devam eden her sene 250 milyon dolar olurken bu çalışmanın %40 ını özel sektör kalanını devlet destekleri ile finanse edilebilir. 3 yıl sonra ise kendi kendini finanse edeceklerdir. Bu konuda Türkiye de adı sanı çok bilinmeyen yada bilinen ama dış ticaret gücü çok fark edilmeyen ekiplerden destek alınabilir.
Bu sistem 10.000 firmanın temsilcilik açmasını sağlarken oluşacak bilgi ve danışmanlık ve Pazar tecrübesi ile 100.000 kadar iç piyasa firmasının satış ve ihracatı desteklenecektir.
İkinci yöntem ise bizim atalarımızın çok iyi bildiği ve imparatorluk kurmak için kullandığımız yöntemin zamana uyarlamasıdır. Devşirme sistemi ile artık yabancı şirketlerin gizli sahipleri olmalıyız. Neden Rusya krize girince türk mallarına yasak getirip Fas’a yöneliyorsa yapılması gereken Fas ta yerleşik Fas firmaları üzerinden Türk Malını oraya satmak olmalıdır.
Uluslararası ilişkilerin 24 saatte ne hale geldiğini birlikte yaşıyoruz. Hatta katil derken size bir ülke limon almaya devam ediyor ve diğer tüm sebzelere ambargo koyabiliyor. Ayrıca sizin mallarınıza ambargo uygularken aynı mal sizden çıkıp bir başka Kafkas ülkesine gidip oradan aynı ülkeye girebiliyorsa satranç oynamaya başlamalı ve bu satrancı da daha iyi oynayacak sistemleri kurmalıyız.
Truva ve Devşirme sistemleri ülkemiz de ihracatın gelişimini sağlayacak ve sektörel büyümenin yolunu açacaktır. Bu arada hızla yurtdışında Türk öğrenci okutma ve ülkeye entegre etme sürecini başlatmalıyız. Dünya üzerinde Türk Diasporaları çalışması için çok geç kaldık daha da kalmayalım.
Uluslararası pazarda yada siyasette var olmak sadece güçle olur. Güç kavramının içini birlikte mi dolduracağız yoksa sadece dile mi getireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak yapılması gereken çok iş var. Her ülkede en az 11 kişilik bir piramit sistem ile başlayacak Türk diyasporası ve STKları destekleme operasyonu yapılmalıdır. Bu çalışma sadece ekonomik temellere dayalı bir iş birliği ve zenginleştirme ve Türkiye’yi tanıtma çalışmasına dayalıdır.