Vlog & Blog

TÜBİTAK Jeotermal Enerji Ar-Ge Projeleri Desteği

Vlog & Blog

TÜBİTAK Jeotermal Enerji Ar-Ge Projeleri Desteği

TÜBİTAK Jeotermal Enerji Ar-Ge Projeleri Desteği
TÜBİTAK, 27.06.2019 tarihinde yaptığı çağrı ilanı ile jeotermal kaynakların tespiti ve enerji verimliliğine entegre edilmesi alanında gerçekleştirilecek proje başvurularına %75 oranında destek vereceğini açıklamıştı. Konu ile ilgili açıklama yapan yetkili Miray Çemen, verilen destekte herhangi bir üst limit olmadığını belirtti.
Ufuk2020 Programı kapsamında TÜBİTAK’ın da katıldığı bir proje olan GEOTERMİCA, Avrupa ülkeleri arasında jeotermal enerji ile ilgili yürütülen sanayi çalışmalarında araştırma ve geliştirme ortaklıklarının kurulması ve jeotermal enerji ile ilgili sanayi uygulamalarının arttırılması alanında destek veriyor.
GEOTERMİCA kapsamında proje çağrısına katılan ülkelerden en az üç farklı ülke olmak üzere en az üç katılımcıyı içeren tüm konsorsiyumlar  katılabilecekler. Türkiye, Fransa, Almanya, İzlanda, Hollanda, Portekiz, Romanya, İspanya, İrlanda, Norveç, ABD ve İsviçre çağrıya katılan ülkeler.
Çağrı kapsamında jeotermal enerji ile ilgili aşağıda belirtilen proje konuları desteklenecek.
-Jeotermal kaynakların, rezervlerin ve rezervuarların belirlenmesi ve değerlendirilmesi
-Jeotermal kaynakların ve rezervuarların değerlendirilmesi,
-Tedarik ve akıllı enerji sitemlerine entegrasyon
-Jeotermal işletmelere yönelik yeni yaklaşımlar
TÜBİTAK GEOTERMİCA Proje çağrısı için 20 Eylül 2019 gününe kadar ön başvurunun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Proje çalışması ile ilgili bilgi ve destek için web sitemizdeki telefon numaralarımızdan uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz.
 
Elif Gizem Aydın
Teşvik Uzmanı- Akredite KOBİ Danışmanı
19.08.2019