Vlog & Blog

Türkiye 2017 ihracatı hedefini 156.5 milyar dolara ulaştıracak

2017’de sadece bir hafta kaldıkça, Türkiye bu yıl 156.5 milyar dolarlık revize edilen ihracat hedefine ulaşmayı umuyor. Yıl sonu hedefi olan 156.5 milyar dolar seviyesinde iken, mevcut rakam Ocak ayında 153 milyar dolara ulaştı. 1-Aralık 25 dönem. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 1-25 Aralık tarihleri arasındaki ihracat 9,7 milyar doları aştı ve ihracat rakamlarının ay sonunda 14 milyar dolara ulaşması bekleniyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Aralık ayında ihracat verilerinin yaklaşık 14 milyar dolar seviyesinde olmasını beklediklerini belirtti.
İlk ihracat hedefi yıl başında 153,3 milyar dolar olarak belirlendi. Bu Ekim ayında Orta Vadeli Program’da 156.5
milyar dolara revize edildi.
TİM verileri hububat, bakliyat, yağlı tohum, taze meyve ve sebze, meyve ve sebze ürünleri, kuru meyve ve ürünler, fındık ve ürünler, zeytin ve zeytinyağı, tütün, süs bitkileri, su ürünleri ve hayvansal ürünler, mobilya, kağıt ihracatını kapsıyor demir, çelik, çimento, mücevherat, savunma ve havacılık, klima, diğer sanayi ve madencilik, ormancılık ürünleri, tekstil, deri, halı, kimya, konfeksiyon, otomotiv, gemi ve yat, elektrik, elektronik ve servis, makine ve aksesuarları, TÜİK ve Gümrük Bakanlığı verileri de altın çubuklar içeriyor.
TİM, bu verilere dayanarak, Aralık ayının ilk 25 gününde bu yılın 53 haftasında Türkiye 143.3 milyar dolar ihracat yaparken, bu rakam 9.7 milyar dolara ulaştı. Hürriyet gazetesinin yayınladığı bir rapora göre, ihracatın hafta içi gün başına 500 milyon dolara, haftanın son işlem gününde ise 1 milyar dolara çıktığı bildirildi.
Gümrük Bakanlığı, 1 Ocak’tan 30 Kasım’a 143,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. TİM ile bu veriler arasındaki fark, Kasım ayındaki altın ihracatının sonucudur. En dikkat çekici olan, tüm zamanların rekorunu kırarak, bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 26 milyar dolarlık bir ihracat değerine ulaşan otomotiv sektörüdür.
. Kimya, yılın ilk 11 ayında geçen yılın rakamlarının geride bıraktığı bir başka sektör. Sektör, 11 ayda 14.6 milyar dolar ihracatla geçen sene kaydedilen 13.9 milyar doları aşmayı başardı.
TİM Başkanı Büyükekşi, 2018 yılında 169 milyar dolarlık Orta Vadeli Program ihracatı hedefini aşarak tüm zamanların rekoru kıracağına inandıklarını söyledi.
Kaynak : www.dailysabah.com