Vlog & Blog

Türkiye ve Katar arasındaki ticareti geliştirmek için mekanizmalar

Katar ticaret ve ekonomi bakanı Sayın Ahmet bin Casim bin Muhammed Al Sani, Expo Türkiye ve Katar fuarının açılışını yaptı hani bu ayın 19’na kadar devam edecektir Doha konferans ve fuarlar salonunda.
Bu gibi fuarların düzenlenmesi iki ülke arasındaki ikili işbirliği desteklemek ve ortak yatırımlar yapmak iki ülkenin arasındaki ticari işlemlerin hacmini artırmak kapsamında geliyor. Bu fuarda 111 Türk şirketi katılıyor.
Bu arada Katar ticaret ve ekonomi bakanının açıklamasına göre Expo Türkiye ve Katar fuarı en önemli etkinliklerden birisi sayılır bölgesel düzeyde ve dedi bu gibi fuarın Katar devletinde ikinci yıl tekrar kurulması Türkiye Cumhuriyeti ve Katar devleti arasındaki önemli ilişkilerin olduğunun kanıtıdır ve bu fuar iki tarafın pratik mekanizmeler desteklediklerini gösteriyor ekonomi işbirliğinin desteklemesi, ticari işlemler hacminin yükseltmesi ve yeni alanların açılması kapsamında ortak yatırımların yapılması için. Ayni zamanda dedi bu gibi fuarlar iki ülke arasında özel sektördeki iletişim köprülerini destekler ve tüm endüstriyel Türk şirketlerini bir arada toplar buda Katar’daki ithalatçılar için yolu açar Türkiye’deki endüstriyel şirketler ile anlaşmalar yapsınlar yerel pazarlara katılmak için ve dedi bu gibi ikili işbirlikleri özel stratejik ekonomi ortaklıkları yaratır, pazardaki işlem gücü ise 185 milyon kişidir ve 400 milyon kişiye de ulaşabilir.
Katar’daki Expo Türkiye fuarında ikili görüşmeler gerçekleşecek hedefi ise ikili ortak ticari ilişkilerin geliştirilmesidir devlet ve özel sektörlerin arasında iki ülkede.

Kaynakhttp://www.raya.com