Vlog & Blog

Türkiye’nin En Büyük Sağlık Sektör Oyuncusu İle Bir Akşam Üstü…

Türkiye de sağlık sektöründeki özel sektörün en büyük oyuncularından bir firmamızın Uluslararası Hasta Biriminin yöneticisi ile uzun bir toplantı sohbet yaptık. Bu sohbet ülkemizde geleceğe dair bakışımızı ve çözüm önerilerimizi ve bizim ile çalışmak için yapılan bir talebin neticesiydi. Ancak ben bu tip toplantılarda daha çok onların sorun ve çözümleri ile sektöre bakış açımızın ne kadar örtüştüğünü merak ediyorum. Sohbetin genel niteliği genelde zaten bu oluyor firmalar kendi sorunsallarının karşı tarafça algılanıp algılanmadığını aynı frekansta olup olmadıklarına bakar.
Bu toplantıda ben bizim çözümlerimizin yılda 35 bin yabancı hasta sayısına ulaşmış ve Turquality sürecinde bir hastane grubu tarafından nasıl algılandığını merak eden düşüncelerimin cevabını aradım.
Evet çözümlerimiz başarılı tespitlerimiz doğru, çözüm yolumuz  denenmesi ve desteklenmesi gereken bir modeldir. Özelliklede bu model çözümü içinde barındırmaktadır.
Medical in Turkiye, Türkiye’nin gelmeyen hastalara çözüm olarak modellediği bir çalışmanın son hali.
Doktorlarımız hakkında mesleki yeterliliği yeterince anlatamayışımız, onların hasta ile iletişimi sağlamak, onlar ile hasta arasında doğru kanalları oluşturmaya çalışmak gerekiyor.
Hukuksal altyapımız, mesleki hukukun uygulanmasını sağlamak, hastaya sağlık öncesi sözleşme hukukun da çözüm ve güven vermek, tıp alanında olası sorunların hukuksal alt yapısını hazırlamak, olası mesleki hatalarda hukukun uygulamaları ve yönetim sorunlarını aşmak.
Operasyonel süreçler de sorundan çok çözüme ulaşmak ve bu çözümleri yaşatmak için evden eve operasyona imkan sağlamak.
Finansal sorunları aşmak, ödeme ve fiyat konusunda sorunları çözmek ve gelen hasta profillerine uygun çözümler üretmek.
Türk sağlık hizmetlerinin hizmet kalitesini anlatmak. Bunu yaşatmak ve gelecek eko sistem ile bu iletişimi sürekli kılmak için yapılacakları doğru yönetmek.
Sloganımızı söyledim. Türkiye ye gelmeyen hasta arayan 100 hastanın 95 i biz bunları getirmek istiyoruz. Aldığım cevap tüm projeyi özetledi. En iyinin bile başarısı %8 bunu iki katına çıkarıyor olmak Sağlık Turizm gelirlerinin 2 yada 3 katına çıkarmak olacaktır.
Bu projeye olan inancımın mesleğin duayen yöneticisi tarafından ve uluslararası bir sağlık gubumuzun çözümü olabileceğinin belirtilmesi inancımızı da perçinledi.
Ancak günün sonunda bunu hayata geçirmek için her geçen gün anlaşılmak ve  çalışmak için tek tek görüşmek zorunda olmak destek ve finans arayışlarımızda çözümsüzlüklerin karşımıza çıkması çok büyük sorun…
Umarım bu konuda da ülkemiz gecikmez biz  gecikmeyiz….
Yazar Murat IŞIK