İhracatVlog & Blog

Uludağ Zirvesi, İhracat Zirvesi, Geleceği Kurmak Ve Başarı İçin Ne Yapacağız…

Akköklerin kızı, Mudonun oğlu, Aydın Doğanın oğlu, Amerikalı okul, babadan kalan 3 kuşak yönetim kültürü, hayatı bize anlatıyorlar. Sağ olsun Davos’a rakip olarak ortaya çıkan zirve bize diyor ki boşa uğraşma nu işler babadan oğula geçiyor.
Adam anlatıypr etrafınızda iş konuşuluyor, babanız pijama ile başbakana talimat veriyor, kurduğunuz şirketin reklamı daha hiç proje olmadan milyon dolarlık reklam kullanabiliyor. Hayata 5 sıfır önde başlayan 3 genç lider onlarla tanışmaya gelen alt sınıf halkla ki bu halkta oraya gelmek için kişi başı 4.400 tl ödedi. Sonra geleceğin konuşmacıları geleceğin liderleri, sabah ilk oturum Limak, Vodofone, Tüsiad başkanı, ne güzel bir körler sağırlar bir birini ağırlar ortamı…
İhracat Zirvesini planlayıp ilk anlattığımda sektördeki arkadaşlar ve paydaşlara şunu dedim bu toplantılarda Ali Sabancı olmayacak, Bu toplantıda Boyner olmayacak, Bu toplantıda Tofastan, yada fordan kimse olmamalı çünkü bunlar sistem ve güçleri gereği zaten bir şey başarmış değiller. Bunlar aile, soyad yada bulundukları siyasi yapı gereği her şey önlerine konan özel statüde insanlar…
Ama bu gerçek sadece dar çerçeveli bir alanı kapsıyor. 65 bin ihracatçının sadece  bin firması bu arkadaşlardan oluşuyor. Peki 64 bin ihracatçıya kim liderlik edecek. Kim rol model olacak. Kim bu insanlara rehberlik edecek. Bu çalışmalarda iş planı nasıl olacak.
Babacığım ben şu işin başına geçeyim. Akşam havuz başında arkadaşlarla konuşuruz. Yada zaten toplamı kobinin serveti olan arabası ile toplam ihracatının alamayacağı evlerde, baba parası ile verilen reklam ve batan projelerin oyuncak olarak görüldüğü bir modellemi ilerleyeceğiz.
Burada servet ve sınıfsal düşmanlık yaratmaya çalışmıyorum 3 saattir izlediğim Uludağ Zirvesinden (internetten canlı izliyorum, 4bin 400 çok geldi. Ayrıca projemizi anlatmak için başvurduğumuzda bize size yok yer dedikleri için bu kadar sallamıyorum) size şunu soruyorum.
2023 500 milyar dolar ihracatı kim  yapacak. Hepsini bunlar yapacaksa sıkıntı yok… Hepsi yurtdışında okumuş çocuklar, hepsinin ihracat uzmanı danışmanları ve bir sürü parası var.
İhracat zirvesinde de aynı şeyi yaptı TİM. Hep aynı goygoy bırakın sorunları ve çözümleri tane tane konuşalım temelden zirveye götürelim…
Yok bu işi 64 bin kobi yapacaksa bunlara yaşadıkları zorluklardan kurtulmaları için kim liderlik edecek, hangi girişim modeli konuşulacak, hangi teknolojik endex onlara faydalı olacak.
Web sitesi ile yeni dönüşen küçük kobiye nasıl bir öneri getireceksiniz.
Aydın Doğan Yalçındağ konuşuyor şuan, Blu tv kurmuş dedesi hürriyeti aldı torunu bize blu blu tv projeleri ile hoş geldiniz diyor… Bu arada mardin de kobilerimiz, konya da ihracatçımız kredi bekliyor. Eximbanktan yararlanmak için ne yapacağını bilmiyor…
Hadi hayırlısı…