Vlog & Blog

Web sitesi ve arama motorları uyumu

Alıcılar arama yaptıklarında ilk sayfalarda arıkları, karşılaştıkları web sitelerine daha sıcak bakarak şunu düşünebilirler ‘bu adamlar işin erbabı, herkes bu siteye giriyordur’. Bu düşüncelere dalarak, 2.ve diğer sayfalara aradıklarını ilk sayfada bulduktan sonra hiç zahmete girmez ve site site dolaşmazlar. Aslında örnekleyecek olursak www.igeme.com.tr  ihracat kelimesinde 0.44 sn de ilk sayfada çıkıyor, bu başarıdan biz ekip olarak memnunuz çünkü emeklerimizin karşılığını ilk sayfada gördükten sonra aldığımıza inanıyoruz. Peki, web sitenizin arama motorları ile dost olup ilk sayfada yapışıp kalmasını nasıl sağlayabilirsiniz onlardan bahsedelim adım adım.

  • ✔ Sitenize blog sayfasını eklemenizi Web sitesi makalem de bahsetmiştim. Sitenizde blog sayfanızı  bulundurmanız, her gün kendi dilinizden özgün yazılarınızı güncel olarak eklemeniz arama motorları tarafından işiniz ve sektörünüz hakkında tecrübeli olduğunuz ve bilgi paylaşımına önem verdiğiniz için insanların anahtar kelimesine göre ihtiyacını gidereceğini belirleyerek ön sıralara taşır. Blog girişlerini günlük düzenli ve özgün bir biçimde girmek plus plus değer katar.
  • ✔ Web sitenizin arama motorları kanunlarına uygunluğunu test etmek için;
    wmaraci.comwww.alexa.comwww.seohocasi.com gibi daha birçok siteden web sitenizin eksiklerini test edebilir ve arama motorlarının istediği türden hataları revize ederek değer katabilirsiniz.
  • ✔ Faydalı linkler; köpek balığının altında beslenmek dediğimiz strateji ile siteniz de faydalı linkler veya sayfalar bölümü yaparak bilinirliği yüksek günlük ziyaretçi sayıları hat safhayı aşmış olan siteleri yaptığınız işin dışına çıkmadan, sitenin faydası hakkında özet bilgi geçerek domain adresini linkli bir bağlantı ile ekleyebilir ve blog yazılarınızda da köpek balığı stratejisine yer verebilirsiniz.
  • ✔ Resimlerinize ve yazılarına günlük kullanılan trend kelimeleri sizin ile ilgili olanları global ve lokasyonunuz açısından belirleyerek anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz. Doğal olarak ilgili aramalarda üst sayfalara tırmanabilmeniz için yardım edecektir.
  • ✔ Telif hakkı size ait olmayan görselleri ve videoları web sitenizde barındırmayın.
  • ✔ Sayfanızın açılış hızına özen gösterin ve 3 madde önce örnek verdiğim test aracı sağlayan sitelerden yararlanarak belirlenen tüm hataları giderin sonucunda site giriş hızı max 4 sn geçiyorsa yazılımcınız ile verim alabileceğiniz bir şekilde toplantı yapın.
  • ✔ Title (başlık) sitenizin arama sonuçlarında mavi yazı ise çıkan başlığın alan ismidir. Kilit noktalardan biri. Başlığı yazarken 70 karakter (70 karakter sonrası … olarak görünür), özgünlük, ve bağırmamak (tıklayın, bedava, şimdi tıkla) kurallarına uymanız arama motorları tarafından elle tutulacak sitenizi sevdirecek görevlerdir.
  • ✔ Description(açıklama metni) arama sayfasında başlık altında olan max 160 karakterlik yazıdır, anahtar kelime ile doldurmamanız ve 2 cümlelik sitenizde ne bulabileceği ve ziyaretçinin geldiği anahtar kelime üzerinden özet bağlayıcı açıklamanız olmalıdır.

Yazar: Ali Demir