JP Morgan’ın stratejisti David Kelly, ABD’nin bu yıl yüzde 3’lük GSYİH’ya ulaşabileceğini ancak bundan sonra çok daha yüksek bir seviyeye ulaşamayacağını söyledi.

“Biz yüzde 3’lük büyüme elde edebiliyoruz, ancak bu bir hit harikasıdır” diyor. 

ABD bu yıl yüzde 3’lük GSYİH’ya ulaşma kapasitesine sahip ancak stratejist David Kelly Salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, büyümenin bundan sonra yavaşlayacağı tahmininde bulundu.

JP Morgan’ın küresel strateji uzmanı Kelly, “Verimlilik gerçekten anahtardır” dedi. İşsizlik oranı “1969’dan bu yana en düşük seviyesine inebilir”. “Başka deyişle, yüzde 3’lük büyüme elde edebiliyoruz ” diyor Kelly ”  Ticaret Bakanlığı , geçtiğimiz ay ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte iki yıldan fazla bir sürede hızla büyüdüğünü ve yıllık yüzde 3,2 oranında arttığını bildirdi

Kelly ayrıca 2017 yılının rekor seviyesinden sonra borsanın düzeltilmesini beklemek makul olduğunu söyledi. 

Kelly “Herhangi bir yıldaki ortalama düzeltme oranı yüzde 14” diyor Kelly “geçen seneki oranlardan çok uzaktık ama yıl devam ederse ilginçleşecek” dedi.

Stratejist Jim Paulsen borsa mitinginin geçen yıla göre “daha etkileyici” olavbileceğini belirtti. Ancak 2018’de bir düzeltme öngördü.

Leuthold Group’un baş yatırım stratejisti Paulsen, “Kesinlikle çok fazla olumlu bir momentum var” dedi.