• Asya Kalkınma Bankası’nın başkanına göre, bölgedeki ülkeler işbirliği yapabilecek olursa 2018’de Asya’nın ekonomik büyümesinin artmaya devam etmesi bekleniyor
  • Küresel tedarik zincirine entegrasyon, Asya ekonomilerinin karşılaştırmalı avantajları paylaşmasına olanak tanır

Asya Kalkınma Bankası’nın başkanına göre, 2018 yılında Asya’nın ekonomik büyümesinin anahtarı ülkeler arasında daha büyük dostluk ve işbirliği olacak. Asya’nın büyüme ve kalkınma konusundaki başarısının ardındaki nedenlerden biri, bölgenin Asya’daki ülkeler arasındaki “işbirliği duygusu” nu başarılı bir şekilde desteklemesidir. ADB Başkanı Takehiko Nakao Pazartesi günü CNBC’ye verdiği demeçte,

“Görüşlerde farklılıklar olabilir, ancak Asya’daki ülkeler arasındaki işbirliğini yönetmek ve geliştirmek önemlidir” dedi.

Nakao, “Güneydoğu Asya’nın ekonomik büyümesini Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliğinin üyeleri arasındaki artan işbirliğine borçlu olarak ekleyen Nakao,” ASEAN şimdi daha birleşti ve daha piyasa odaklı reform politikalarına doğru gidiyor “dedi.

” Hindistan ekonomisinin Çin‘e oranla daha yavaş büyümesinin nedenlerinden biri, daha fazla yerli pazar  odaklandıklarından, Hindistan’ın küresel tedarik zincirinin bir parçası olmadığıdır” dedi.

Ancak bugün ADB Başkanı “Bazı sektörlerde Çinliler gelişiyor … Koreliler bazı sektörlerde gelişiyor, bu yüzden tedarik zincirleri aracılığıyla karşılaştırmalı avantajlar paylaşıyorlar” dedi.

Kaynak : www.cnbc.com