Sağlık turizmi için fuarlar çok önemlidir. Sağlık bakanlığı ruhsatlı kuruluşlar ve uluslararası hasta kabul etme yetki belgesine sahip aracı kuruluşlar, fuarlar ile hem potansiyel hedef kitlesi ile yüz yüze direk kontak kurma şansı yakalar, sağlık turizmine yönelik yurtdışından turist çekme ve getirme faaliyetlerini böylece daha kolay gerçekleştirmiş olur hem de özellikle yurtdışı fuarları ile yurtdışında bilinirliğini arttırmış olur.

Bu bağlamda baktığımızda işleyişin can damarlarından birinin fuarlar olduğunu görüyoruz. Çünkü Hali ile kuruluşların fuarlara harcadığı miktarlar da bir o kadar yüksek. Peki bu durumda bu giderleri nasıl gelir haline getirebiliriz? Yurt dışındaki fuar harcamalarının altından nasıl kalkarız? Bu gibi sorularınızı duyar gibiyim… İşte bu noktada devreye sağlık turizmi bireysel fuar katılım desteği giriyor.

Uluslararası sağlık turizm yetki belgesi olan sağlık bakanlığı ruhsatlı kuruluşlar (hastane, klinik poliklinik), uluslararası hasta kabul etme yetki belgesine sahip aracı kuruluşlar. (Acenteler)  için vazgeçilmez desteklerden bir tanesi bireysel fuar katılım desteğidir. Destek üst limiti 15.000 ABD Dolarıdır ve %60 oranında desteklenmektedir.Katılım gideri kapsamındaki harcamaların ve ulaşım giderlerinin desteklenebilmesi için, söz konusu organizasyona stant ile katılım sağlanması gerekir. Katılım sağlanacak fuarın desteklenen fuarlar listesinde bulunması gerekmektedir.*Desteklenen fuarlar listesi her yıl güncellenmektedir. Sizde fuar katılım desteğinden yararlanmak istiyorsanız istenilen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz Hizmet İhracatçıları Birliğinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

*https://www.ticaret.gov.tr/hizmet-ticareti/doviz-kazandirici-hizmet-ticareti/destek-mevzuati-icerik/uygulama-usul-ve-esaslari-genelgesi-mulga/bireysel-fuar-katilim-destegi