Cenk Tosun, Fikret Orman, İhracat, cari açık, Mehmet Şimşek, Nihat Zeybekçi, Fatih Terim, 7,5 Milyar dolar borç…

Cenk Tosun, Fikret Orman, İhracat, cari açık, Mehmet Şimşek, Nihat Zeybekçi, Fatih Terim, 7,5 Milyar dolar borç…

Bugün 27 milyon euroya sattı Fikret Orman. 2013 yılında başkanlık nasıl yapılır göstereceğim demişti. Ben Fenerbahçeli olarak yok artık aziz başkan var desem de adam sadece başkanlığı değil ihracatıda bize öğretti. Beşiktaş son yıllarda Türkiyenin ilk 1000 ihracatçısından biri. Dahası cari açığa destek olduğunu bugün maliye bakanımız Tiwitter hesabından duyurdu.  Düşünün bir ülkede bir futbolcu satılıyor. Bu futbolcu cari açığa fayda sağlıyor. Cenk tosunun satışı ile Beşiktaş Türkiye nin en büyük 1000 ihracatçısından biri oluyor.

Yukarıdakiler düzel tarafı ve ironisi işin birde yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı diyoruz. Sonra yabancı futbolcu için 4 büyüğün oluşturduğu ekonomide batık olduklarını anlıyoruz. Çünkü 4 büyük takımın toplam borcu 7.5 milyar. Bence ilk iş burdan başlarım Ekonomi Bakanımız  ilk iş olarak futbol takımlarını ihracat statüsüne almalı, sonra kalkınma bakanlığımız onları cazibe sektörlere ekleyerek cazibe merkezleri statüsünde destekler vermeli. Bu desteklerle hemen futbol okulları kurmalıyız. Sonra bu okullarda 5 yıl ile 10 yılda dünya takımları için futbolcu yetiştirmeliyiz. Bu sistem ile köle senede 1 ronaldo çıkmaz ama 2 Cenk tosun, 5 Alper, 10 keremcem çıkar mı? Şaka şaka diyecektimki hayır hiçte şaka değil. Bu alanı doğru okumaz ve Fatih Terim çılgınlığı içinde Lucescu saçmalıkları olan bir ülke olursanız İngiltere, almanya ispanya fransa futbol ekonomisine doğru bakmaz, Brezilya ekonomi ve turizmi ile markasının futbolla parlatılmasına dikkat etmezseniz. Neymarın oluşturduğu ekonominin türkiye deki 35. İhracatçıya denk geldiğini göremezseniz ihracat ve ülke markanız 2. Sınıf markalardan biri olur.

Cenk Tosun’un futbol kariyerine baktım dinledim ne yazık ki adam Almanya da başlamış futbola. Biz de neden oluyor bak oldu diyecektim.

Ne yazık ki olmuyor. Bugün Münir Özkulu ve Aydın Boysanı kaybettik.   Hayat devam ediyor. Cenk İngiltere de oynayacak, Biz ihracat konuşacağız Fatih terim Galatasarayı çalıştırırken 1905 tl maaş alıyorum diyor. Aziz yıldırım hala fenerin başında cari açık 7,5 milyar biz 100 milyon gelire seviniyoruz.

Ne desem boş. Yerli malı da değilmiş satışı yapılan gene gurbetçi ekoluünden… Biz gene sevineceğiz. Ama değişen olmayacak…