Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçının 2015 yılı 2. çeyrek gerçekleşme ve 3. çeyrek beklenti anketini açıkladı. Buna göre ihracatçı yılın 3. çeyreğinde ihracatın artmasını bekliyor.

Ankete göre ihracatta pozitif eğilim gösteren ihracatçı, 3. çeyrekte 65 bin yeni istihdam öngörürken, Rusya, ABD, Almanya, Çin ve İran’ı öncelikli hedef pazar olarak seçti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Üretimde denge beklentisi yüzde 14,3 ile pozitif düzeyde seyrediyor. 3. çeyrekteki ihracat beklentisinde denge yüzde 10,9 ile olumlu bölgede olmayı sürdürüyor” dedi.

Büyükekşi, 17 Ağustos itibarıyla da Türkiye genel ihracatında yüzde 5 oranında artış görüldüğüne dikkat çekti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), tüm sektörleri temsil eden 504 firmanın üst düzey yöneticisinin katılımı ile gerçekleştirdiği 2015 yılı 2. çeyrek gerçekleşme ve 3. çeyrek beklenti ‘eğilim anketi’ ile ihracatçılara ve Türk ekonomisine yol gösteriyor. Ankette, ihracattan finansmana, istihdamdan yatırıma, piyasa beklentilerinden girdi maliyetlerine kadar birçok alandaki değerlendirmeye göre yılın 3. çeyreğinde 65 bin yeni istihdam, firmaların yüzde 72.8’i ihracatlarının artacağını veya aynı kalacağını öngörüyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İhracatçılarımızın önemli bir kısmı küresel fırtınaya rağmen adeta yeni okyanuslara yelken açmaya devam ediyor, risk alıyor, fırsat kolluyor” diye konuştu.

Doların artışı ihracatçının yüzünü güldürdü. İç pazarda vatandaşın alım gücünü düşüren ve ekonomik gidişatı neredeyse dibe vurduran piyasa koşulları ihracatçılara kısa dönemde oldukça büyük kar sağladı.
Seçimlerin yenilenecek olması da bu gidişatın en azından 3. Çeyrekte de devam edeceği ihtimalini yükseltti. Yeni ihracat yapan firmalar bu dalgalanmalardan olumsuz etkilenebilir, o yüzden kısa dönem yükselişini iyi analiz edip, uzun dönem plan yapılması şart.

Gökçe Tahmaz