Güney Kore Ticaret Bakanlığı, ABD ticaret anlaşmasını yeniden müzakere etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Güney Kore Ticaret Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın bu yılın başlarında, anlaşmanın gözden geçirilmediği takdirde anlaşmayı iptal etme tehdidinde bulunmasının ardından, 2012 serbest ticaret anlaşmasının (FTA) ABD ile müzakerelere yeniden geçilmesi  için parlamentoya bildirildiğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı, Pazartesi günkü raporun Güney Kore’nin kendi işleyişini, FTA’sını tamamladığını söyledi. Müzakereler için tarihler gelecekte belirlenecek.

Bakanlık, Güney Kore’nin, ürünlerinin menşei, hizmetler, yatırımlar ve tarife dışı tedbirler de dahil olmak üzere ABD’nin yakalaması beklenen konularda yaklaşımlarını formüle ederken tarım ve hayvancılık gibi hassas endüstrileri korumaya çalışacağını belirtti.

Güney Amerika Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Kore-ABD FTA’nın ticaretini genişleterek her iki ülkeye de fayda sağladığını söyledi Moon, Güney Kore ile ABD ticaret açığının ürünle sınırlı olduğunu ve Güney Kore’nin hizmet sektöründe ABD ile ticaret açığının artışının devam ettiğini söyledi.

Kaynak : www.japantimes.co.jp