Ekonomik sistemler temelini üretilen malın veya hizmetin farklı ülkelere gümrük kanunu ile döviz cinsinden karşılığında satılmasına dayanır. Bu işleme ihracat ve bunu yapana ihracatçı denir. Dünya’da, ülkeler bu işlemi firmaların daha kolay yapmalarına yönelik çalışmalar ile hem ülke ekonomilerini hem de şirketlerini güçlendiriyor. Bizim bütün kobilere bu işlemin ne kadar kolay olduğunu ve basit işlemler ile satışlarının gerçekleştirileceğini anlatılmamız ve öğretmemiz gerekiyor.

“İhracat basittir yapana” der bir çin atasözü.. Bizim ülkemizde devlet destekleri ve eliyle bir yere kadar gelişeceği kesin ihracatın. İşte bu yeterli değil,  bu ülkede ihracatın organik olarak büyütmek ve firmaların işletme açtıktan sonra 2. Adım olarak ihracat uygun halde hazırlanmadığı sürece. İnsanlarımız organik olarak ihracat yapmaya hazır hale gelmedikçe Tükiye’de İhracat İstenilen Seviyeye Gelmezzz….. Diğer gelinen seviyeler sadece göz boyama olur başarı ise biz yaptık olur. Eğitim den başlar ihracat gümrük işlemleri ile biter. Ülkemizde bulunan bütün kobilere, üreticilere hatta ithalatçı ve yaratıcı insalara biz ihracatı anlatmazsak şuanda olduğu gibi kendi kendimizi kandırır dururuz.

Herşeyin başı eğitimdir. İnsanlar dünyaya geldiklerinde anne babalarından alırlar eğitimlerini ilerleyen yaşlarda okulda alırlar, Büyüyüp işletme kurdukları zaman ise GELİR İGEME’DEN ALIRLAR…… İşte bundardır İGEME’nin önemi İşte Bundandır Bu Ülkede İhracatçının Önemi İşte Bundandır Eğitimin Önemi…..

Biz kobilerimize ihracatta müşteri bulmanın kolay yöntemlerini anlatmadıkça, bize anlatmamız için izin verilmedikçe ticaret odaları eğitim kalitelerini arttırmadıkça biz dış ticaret açığını her ay ana haberlerde görür dururuz daha uzun seneler…..