Vlog & Blog

Hindistan, İstihdam Politikası

Modi, Hindistan’a ilk istihdam politikasını önümüzdeki bütçede verebilir
Hindistan kısa bir süre önce, ekonomik, sosyal ve iş gücü politikaları müdahaleleri yoluyla sektörler arasında kaliteli işlerin oluşturulması için kapsamlı bir yol haritasını ortaya koyacak ilk ulusal istihdam politikasını yapacak.
Hareket, ülkedeki iş yaratımındaki önemli meseleyi ele almayı hedefliyor.
Politika 2019 genel seçimleri öncesinde bu hükümet tarafından sunulacak olan yaklaşan Bütçede ilan edilecek
Fikir, her yıl ülkedeki işgücüne eklenen 10 milyondan fazla gençliğe nitelikli işler verme konularını ele almak ve bunların daha fazlasının resmi sektörde yaratılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Şu an itibariyle, ülkedeki 400 milyon işgücünün ancak% 10’u organize sektördedir.
Yetkili, “Bu politika işverenlere maddi teşvikler sağlamakla birlikte, işçilerin, çalışanların da örgütlü sektörde yer almalarını sağlamak için maddi teşviklerle desteklenecek ve bu da onlara asgari ücret ve yeterli sosyal güvenlik kazandıracaktır” dedi.

Endüstri Konfederasyonu’ndaki endüstriyel ilişkiler ulusal komitesi başkanı MS Unnikrishnan, . “Bunun ışığında, hem işverenin hem de çalışanın menfaatini koruyan esnek bir istihdam politikamızın olması, yatırımcılara uygulanabilir ve çekici olması ve işçilerimiz için bir sosyal güvenlik sistemi sunması gerektiği anlamına geliyor.”

Kaynak : economictimes.indiatimes.com