İhracat, Gençlik, Çankırı, Güven, Özlem, Canberk, Burak, Selma, Duygu ve Gelecek

Fransa’ya seyahate gideceğim diye çıktığım da evden 2002 de annem ve babam yolcu etmişti beni… Sonra bir sürü gezi yurtiçi ve yurtdışı seyahat için binlerce km yol yaptım. Hatta geçen sene 180 bin km yaptım. Onlarca uçak, otobüs, tren yolculuğu kimse beni bu kadar içten uğurlamadı. onlar uğurladı beni…

Telefonda tiz ve genç bir ses beni davet ettiğinde ÇANKIRI ya delirim dedim. Hiç düşünmeden. Çünkü bir misyonu taşımanın gereğidir. Davete icabet. Aşıklığın geleneğindendir maşukun peşinden gitmek. Biz İhracat ve gençlik konusu olunca aşıklığımızın gereği geliriz dedik. Her davette olduğu gibi.

Önce 2 genç civa gibi deli kanlılar karşıladı bozkırın soğunu iliğimize hissettirmeden sıcaklıkları ile karşıladılar. Ne olurdu ki Anadolu Şehirlerinde diye gelmeyen CEO, Guru, uzman ya da yöneticilere inat bana öyle umut verdiler ki. Onlar kendi hayatlarına, eğitimlerine, bakış açılarına bir ışık ararken önce bana ateşi getiren prometus gibi hissettirmeyi başardılar. Ama dahası bana öyle bir organizasyon ilgi ve umut ile baktılar ki birden kendi 20 yaşıma döndüm, kendi talihime karşı geldiğim zaman döndüm.

500 milyar değil bu gençlikle 1 trilyon dolarda yapılır. Bu gençlikle yeni bir kurtuluş savaşına başlanır. Bu gençlikle yeni bir yürüyüşe başlanır. Onların umutları ve gayretleri için yanan bu ateşi harlamak yetecektir.
Önemli olan karakter ve çalışkanlıktır derim hep. İnsanlar size sizin hayalinizi yaşıyorum dediklerinde bir cümle sonrasına kadardır gerçekliği inşaların. Bunu kendilerinin kandırdıkları gibi kandırmaya çalışırlar insanlar. Ancak karşı taraf anlar. İçin için sustuğunuz da sanırlar ki kandırdık. Oysa sadece ona anlatmaktan daha önemli işlerimiz olduğu için susarız.

Bu gençlerin gözünde gördüğüm ışık bana bir 10 yıl daha koşmak için enerji verdi sanki. Gördüğüm ışıkta bana inanmalarını aramadım. Geleceğe olan kaybettiğim inancımı buldum. Çünkü herşeye rağmen başarmak ateşi vardı. Umarım kaybetmezler.

Sonra eğitim sohbet sunum derken beni yıllar sonra beni terminalde uğurlayan bir dost grup gördüm yanımda. Giderken Çankırı ya güvenle gittim. Kendi vatanımda kendi gençliğimde bir garip toplantı için ama terminalde birden hani gitmesem burada kalsam tüm her şeyi unutsam bu dost sevgi dolu gözler ve gerçek bir özlemle döndüm.
Ne kadarda doğru karşılıksız değildir hiçbir şey diyen şairin dizelerindeki aşk tarifi…
Anadolu ya, öğrencime, akademisyenime, hocalarıma, insanıma aşık döndüm….
Geleceğe güvenle çankırıya özlemle veda ettim.

En yakın zamanda tekrar görüşmek dileği ile… 
Tekrar uğurlanmak, tekrar karşılanmak, takrar insan hissetmek tekrar seven gözler görmek, tekrar güvenle gitmek ve özlemle dönmek adına

Murat ışık – igeme