Vlog & Blog

İhracatın Çözümü ÖZERK İHRACAT DANIŞMANLIK Sistemi ve Muhtar Kent

Sabahın 9 u Pazar günü linkedinde güzel bir paylaşım Muhtar Kent ile çalışanların başarısından bahsediyordu. Mutlu patron ve kendini sevdiren yöneticilerin başarıya katkısından bahsediyordu. Hürriyet i açtım güne başlarken haber alayım diye yarın Milyonları ilgilendiren bir tarihin son günüymüş. 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesinin son günü. Milyonu aşkın vergi ve sgk borçlusunun olduğu borçlu kobiler ülkesinde Yerli üretim logosuna sahip bir küresel gücün CEO su örnek gösterilmişti. Dünkü ihracat rakamları ile dans etmeye başlamadan basın neler düşünmeliydim. Dün 2 uçak mühendisi ihracatçı adayı ile tanıştım. Dünyaya uçak mühendisi gibi bakan ama  “İHRACAT” planlayan iş planı yapan swotu çıkaran görüşmeye bu kadar hazır gelen. Mutlu oldum. Cumartesi bir Amerikan kafesinde toplantı yaparken. Muhtar Kent ne yapıyordu acaba muhtemelen yarınki işe metrobüsle gitmeyecekti. Uzun çayır yerine bir durak geri gidip oturur muyum? düşünmeyecekti. Yarınki Pegasusun indirimini bekleyerek ihracat görüşmesi ve yurtdışı seyahat planlamayacaktı. Muhtemelen hazırladığı makale ya da sistemi tanıtmak için gazetecilere dilenmeyecek yada maillerini spamlerle doldurmayacaktı. Zaten görüşmek için yalvaran gazetecilere telefon etmesi gerekecekti.    Tüm bu kaosun içinden nasıl sevilen bir yönetici patron olarak çıkacaktı. Zaten böylede bir amacı yoktu. Bu karmaşa ülkemiz kobisinin küçük küçücük bir anı… Milyontane bahane ve neden sayarım kobi neden ihracat yapamaz diye… Benim farkım karanlığa küfretmek değil. Çözüm üretmek. Nasıl yapılırı en iyi bildiğim işte anlatmak.
Düşünün kobisiniz ve bir personeliniz var. Maaşı size ait değil, masrafı size ati değil, yol parası, harcırağı size ait değil. Tüm bunlar KOİİGF’in sorunu. KOİİGF ne mi. Bir fon bu fon Küçük orta ölçekli işletmeler için ihracatı geliştirme fonu.
Fon nemi yapar.
Uluslar arası Standartta ihracatçı yetiştirir.
Firmalardaki ihracat departmanında çalışan bu kişilerin her türlü masrafını karşılar. (yol, seyahat, tercüme, eğitim)
Ticari istihbarat merkezi kurar ve yönetir.
Firmaların ve Ülkenin ihtiyaç duyduğu Pazar analizlerini yapar
Potansiyel Alıcı Listelerini hazırlar.
Yurt içinde ve yurtdışında lobicilik yapar.
Yurtdışında Roadshowlar düzenler.
Dünyanın en önemli alım merkezlerinde sürdürülebilir bir strateji ile ihracat yapar.
Türk Pazarlarını Kurar
Tüm ERASMUS projelerini Türkiye adına planlar.
Suriyelilerin Göçmenlik Sorununda Arapça ve İngilizce bilen İhracat Danışmanları planlar
İhtiyaç duyulan iş gücü projeksiyonlarını planlar.
Tüm bu hizmetleri 3 yıl için %90 dan her yıl 10 puan düşerek kobilerin hizmetine sunar.
Gene Pazar gene sendruma girmek ve o ses Türkiye izlemek piknik yapmak yerine KATAR dönüşü havaalanında ülke kurtarıyoruz. Özür dilerim… Bir gün ilgilenirseniz arayın anlatalım….