İhracatta Ticari İstihbarat ve B2B Siteleri

Müşterilerimize ve danışanlarımıza devamlı ticari istihbarattan bahsediyoruz.

Peki ticari istihbarat nedir? Ticari istihbarat en kısa sürede en kolay sürdürülebilir karlılığın sağlandığı pazarlara girişin sağlanması demektir. Ticari rekabette baş edebilmek için istihbarata ihtiyacımız var. Ticari istihbaratı kelime kelime bölersek veri, bilgi, istihbarat anlamlarını çıkabiliriz. Daha da açacak olursak veriye bilgi parçası, bilgiye verinin modellenmesi, istihbarata da verinin operasyonel amaçlı modellenmesi diyebiliriz.

Ticari istihbaratın 1. Bölümü hedef Pazar seçimidir. Bu bölümde istatiksel veriler, hedef müşteri grupları, iki ülke arasında ki maliyet farklılıkları belirlenir. 2. Bölümünde hedef ülke Pazar araştırması, 3. Bölüm hedef ülke hedef firma istihbaratı, 4.bölüm hedef ülkede operasyon rehberidir.

Ticari istihbarat sitelerinin amacı; Uluslararası pazarlama, ticari bilgi ve istihbarat sisteminin kurulması, işletilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve geliştirilmesi yolu ile dünya çapındaki gelişmeler temelinde stratejik ve taktik kararların alınabilmesi, hedef pazarların belirlenmesi, mevcut pazarlardaki performansın ölçülebilmesi ve dış ticarette sürdürülebilir karlılığa ulaşmak hedeflenmektedir.

B2B sitelerine gelecek olursak, B2B şirketler arası ticaret anlamına geliyor. Yani üretici bir firma ürünlerini internet üzerinden toptancılara mal sattığında ya da toptancılar perakendecilere internet üzerinden satış gerçekleştirdiklerinde bunun adına B2B diyoruz.

Peki B2B neden önemli?

İnternet ve e-ticaretin son dönemlerdeki yükselişi, kullanıcıların ve şirketlerin online alışverişe yönelmesi, teknolojik gelişmeler gibi birçok farklı etken klişe ticaret anlayışının da değişmesinde önemli bir rol oynuyor. B2B, internet üzerinden çok geniş kitlelere ulaşabilme ve farklı ürün seçeneklerine ulaşabilme gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. B2B siteleriyle beraber daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyorsunuz. İnternet üzerinden küçük çaplı şirketlere de ulaşma fırsatı yakalayabileceğiniz gibi daha büyük markalarla da iletişime geçip ürünlerinizi satma imkânı bulabilirsiniz.