IPPR(Kamu Politikası Araştırma Enstitüsü), Birleşik Krallık ve AB için “ortak pazar”  oluşturulmak üzere ticaret anlaşması önermektedir.

Avrupa merkezli IPPR, İngiltere ve AB’nin uyumlaştırmaya devam etmesini ve var olana benzer yeni bir gümrük birliğinin oluşumunu sürdüreceğini belirtti.

Bu,  ücretsiz tarifeli ticarete ve İngiltere’nin AB ticaret fırsatlarından yararlanmasına izin verecekti.

IPPR direktörü Tom Kibasi, İngiltere’nin ekonomik çıkarlarını güvence altına alırken “referandum sonucunu onurlandırdı” dedi.

Grup, AB’nin gelecekteki ticari görüşmelerde İngiltere ekonomisinin ölçeğinden de yararlanacağını söyledi.

Grup, yeni ortak pazar modelinin, tek pazarın yararlarını korumayı ve zaman içinde AB kurallarından ayrılamamayı amaçlayacağına inanıyor.

Raporda, öneri, İngiltere’nin AB ile olan ticaretinde herhangi bir kesinti olmayacağı ve Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında zorlu bir sınırdan kaçınacağı anlamına geliyor.

Ortak pazar, tarım, balıkçılık ve gümrük birliğini kapsayacak ve böylece AÇA ülkeleri ile AB arasında var olan gümrük ve uygunluk kontrollerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Norveç ve İsveç arasındaki sınır kontrollerinin sayısının yalnızca 2016’da yaklaşık 229.000 olduğunu belirtti.

Ekonomik güvenlik

Raporun yazarı Bay Kibasi, “Ortak pazar, ekonomik çıkarlarımızı güvence altına alırken referandum sonucunu onurlandıran pratik bir öneri … Ne artık AB’de kalmıyor ne de zor bir Brexit’te çöküyor.

“Bu, her iki taraftaki aşırılık yanlılarının% 15’i için bir öneri değil: tüm ülkede geçerli olacak mantıklı bir anlaşma isteyen, emsal üzerine kurulu olanların% 70’lik bir önerisidir.”

Raporda ayrıca, Avrupa Adalet Divanı’nın geçiş sonrasında sona ereceği yargılaması da ele alındı.

Paylaşılan pazar modelinde, icra ve yargılama hem İngiltere hem de AB temsilcilerini içerecek yeni bir İngiltere gözetim otoritesi ve Birleşik Krallık Adalet Divanı tarafından gerçekleştirilecek.