Next , Noel döneminde satışların arttığını dile getirmiştir.

İngiltere’nin moda zinciri Next,  kar tahminini yükselttiği ve enflasyon baskılarının hafifletileceği sinyalini verdiği Noel’de satışlarda artış kaydetti.

Caddenin devi 24 Aralık’a kadar 54 günde tam fiyatlı satışların beklentilerin üzerinde %1.5 arttığını açıkladı.

Bir sonraki online satışların dönem içinde% 13,6 artması cadde satışlarındaki % 6,1’lik düşüşü hafifletti.

Sonuç olarak, Next, geçen yılki 790,2 milyon £ ‘dan çok uzak olmasına rağmen, yıllık tam karlı rehberliğini 8 milyon £’ dan 725 milyon £ ‘ya yükseltti.

Firma yöneticisi “Geçen sene karşılaştığımız zorlukların çoğunun önümüzdeki yıla devam etmesi bekleniyor. Azalan tüketici talebi, reel gelirdeki gerileme, giyim harcamaları ile deneyimsel harcamalardaki artış ve maliyet fiyatlarındaki enflasyon 2018 için zorluklar devam ediyor” dedi.

Bununla birlikte firma, “bu rüzgârlardan bir kısmının 2018 yılına kadar kolaylaşacağını” ve enflasyonun ilk yarıda% 2’ye düştüğünü ve ikinci sırada kaybolacağını düşünüyor.

Perakendecinin, bu yıl toplam tam fiyatlı satışların% 0,3 artacağını ve önümüzdeki yıl% 1 e yükselmesini bekliyor.

Uzmanlar, bazı firmaların kârlılık raporlarını çıkarmaları gerektiğini öngörmekteyken firmanın sektörün öncülerinden olduğu tespit edilmiştir.

Firmaların arasında, AO World, Morrisons, Sainsbury, Ted Baker, Tesco, Marks & Spencer, John Lewis, Debenhams, ASOS ve Dixons Carphone rakamları bildiriliyor

Kaynak : www.rte.ie