İngiltere’de otomobil satışları altı yıldır ilk kez düşüş görüyor

Yeni otomobil satışları beşinci sırada yer alan dizel otomobillere olan talebin geçtiğimiz yıl altı yıl içinde ilk kez düştü.

Motor imalatçıları ve tüccarları derneği (SMMT) bünyesindeki toplam 2.5 milyon otomobil kayıtlıydı.

Bu rakam, 2016’dan% 5,6 azalırken, yüksek vergi ve kirlilik korkularının talebi vurmasıyla birlikte dizel satışları% 17 düştü.

SMMT genel müdürü Mike Hawes, otomobil satışlarının bu yıl düşmeye devam edeceğini  ve % 5 ila %7 arasında düşüş yaşayacağını tahmin ettiğini söyledi.

Hawes, satışların iş ve tüketici güveni nedeniyle düştüğüne dikkat çekti.

Bay Hawes, dizelin geleceği konusundaki karmaşanın dizel araçlara karşı bir tepki vermiş olduğunu söyledi.

Analiz

Dizel otomobillere olan talebin hızla düşmesinin motor endüstrisinde hem hayal kırıklığı hem de şaşkınlık yarattığını söylemek doğru.

Endüstrinin dizel satması gerekiyor, çünkü genellikle benzinli arabalara göre daha yakıt verimli ve bu nedenle daha az karbondioksit üretiyor.

Bu, otomobil şirketlerinin, iklim değişikliği ile mücadele etmek için getirilen CO2 azaltıcı hedeflerini karşılamasına yardımcı oluyor.

Endüstri, insanları eski ve çevreye zararlı otomobillerden uzaklaşmaları gerektiği ve yeni , daha temiz modellerin satışını önleyen yeni teknolojiye karşı tepki göstermek gerektiği hakkında konuşuyor.

Uzmanlar, Nisan ayında yürürlüğe giren bir defalık vergi artırımının yeni dizel araçların çoğuna uygulanacağını söyledi.

Bay Hawes, birçok pilot için dizelin hala “en iyi bahis” aracı olduğunu söyledi çünkü ona göre dizel çok para kazandırabilir ve CO2 emisyonunu düşürebilir “.

Kaynak : www.bbc.com