Geçenlerde açıklanan yeni Ekonomi Bakanlığı desteği. Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi… Proje başına 1.000.000 dolar destek…
Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçı firmalara(Turquality firmaları hariç) son zamanlarda verdiği en babacan destek diyebilirim. Ama bir anda nereden çıktı diye düşünmeden edemiyoruz. Özellikle herkesin Turquality ile ilgili bir açıklama beklediği bir dönemde…İçerde de konuşuyoruz ara sıra. Niye KTZ? Neden simdi? Turquality kalkıyor mu? Yoksa daha mütevazi İhracatçılara yönelik cömert bir destek mi? Üretimi artırmaya yönelik mi yoksa artık dünya markası olamayacağımız düşünüldüğü için dünya pazarına tedarikçi olarak eklemlenmemiz gerektiği düşünüldüğü için mi?
Aslında niye ve neden şimdi sorularına cevap kolay. Geçtiğimiz dönem içinde bu tarz desteklerin geleceğini Başbakan’ın “bundan sonra proje bazlı destekler verilecek” açıklaması sonrasında beklemeye başlamıştık. Bundan sonra bu tarz desteklerin sayısının atabileceğini de bekliyoruz. Aslında proje bazlı destekler ile birlikte hem firmalar için proje kültürü, hem yine firmalar için uzun vadeli planlama yapma alışkanlığı aşılanmıș oluyor hem de ihracat destekleri üzerinden proje danışmanlığı hizmeti ile danışmanlık sektörüne kan verilmiș oluyor.
Turquality kalkıyor mu sorusu için ise cevabım kesinlikle hayır. Bu arada Turquality kalkıyor mu derken komple kalkması değil, 10 senesini dolduran ve kapsam dışında kalan firmalar için uzatma değil de bu tarz destekler ile destekçi olmaktır kastım. Buna hayır deyisimin sebebi, 2 sene için bu miktarda bir destek bu denli büyük firmalar için tatmin edici miktarlar olmayıșıdır. Bu desteği Turquality firmaları için artı bir destek olarak görüyorum.
Bir önceki sorudan sonra bu desteğin çıkmasındaki asıl amaç bence, daha mütevazi ihracatçı firmalara destek olmak. Bu destek ile birlikte küçük ihracatçılar cesaretlendirilerek ihracata katkılarının artırılması amaçlanmaktadır.
Son olarak acaba devlet kademesi gerçekten Türk markalarının yaratilamayacağını düşünmeye başladı da artık zincire tedarikçi olarak eklemlenmeyi mi düşünüyor? Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil aslında çünkü bu konuya girince daha fazla sorular çıkar karşımıza. Belki markanın yanın da tedarikçi olarak da piyasada güçlü bir yer edinmek isteniyor olabilir diyip şimdilik bu konuyu kapatalım.
Sonuç olarak 1. 000.000 dolarlık güzel ve cömert bir destek var ortada. Şimdi ihracatçılara düşen, tasarruflarını ihracatlarını artırmaya yönlendirip ülke ekonomisine katkı sağlamak.