Kanada doları üç ayın en yüksek seviyesinde, işletmeler iyimser kaldı

Kanada doları, Pazartesi günü ABD’li güçlü bir düşüş göstererek, tekrar en yüksek seviyesine ulaştı.
17 Ocak’ta faiz artırma olasılığı, Kanada şirketlerinin gelecek satışları konusunda iyimser kaldıklarını gösteren bir rapor yayınlamasının ardından yüzde 85’in üzerine çıktı.

Scotiabank’ta sermaye piyasaları ekonomisi başkanı Derek Holt “İşletmeler, yatırım planlarını hazırladıklarından, NAFTA’nın paralardan kayma riski hakkında derin bir endişe duymuyor ve oranlar yükseldiğinde Kanada Bankası için rahatlık sağlıyor” dedi.

Rapor sonucu, Aralık ayında yaklaşık 80.000 istihdam yaratıldığını göstermiştir. Kanada’nın iki yıllık tahvil getirisi Haziran 2011’den bu yana en yüksek seviyesine, yüzde 1.795’e çıktı.
ABD dolarında son dönemde yapılan atak sonucu euro’daki yatırımcılar kâr elde ederken belli başlı para birimleri bu durumdan olumsuz etkilenmiştir.

Yine de, spekülatörler Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek Kanada Doları’nda yükseliş bahisleri indirdi, ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu ve Reuters hesaplamaları verileri Cuma günü gösterildi.

Kanada’nın önemli ihraç ürünlerinden biri olan petrol fiyatları, ABD’nin yeni üretim sondajı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Organize Petrol Ofisi’ndeki üretim kesintilerindeki düşüşün etkisiyle yükseldi.
Kanada devlet tahvil fiyatları, iki yılın en düşük seviyesi olan 1.5 sentten% 1.784’e düşmüştür.