Bir önceki yazıda pazar araştırma gezinizi yaparken nelere dikkat edileceğinden bahsetmiştik. Şimdi de dikkat ederek yaptığınız pazar araştırma gezisi başvuru dosyasında olması gereken en önemli belgelerin(fiziki delillerin) hazırlanmasında nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedelim.

Devlet kurumları destek başvurularında en çok fiziki delillere önem vermektedir ve ülkemiz işadamları  geçmişine baktığımızda bunu pek de yargılayamıyoruz. Her fırsatta düzenlenen sahte faturaları ya da post cihazından slip alıp sonra harcamayı iptal ettirilen ödemeler… E doğal olarak devlet de aynı tuzağa iki kere  düşmüyor. Artık yaptığınız harcamalarda her bir detayı inceliyor.

Aşağıda destek kapsamında olan ulaşım, konaklama ve araç kiralama harcamalarınızla ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Ulaşım: Acenta tarafından hazırlanmış ve yine acenta tarafından ıslak imzalı ve kaşeli detaylı e-bilet(hizmet ve vergi bedelleri belirtilmiş şekilde). Bu şekilde alınan E-bilet fatura yerine de geçeceğinden faturaya ihtiyaç duyulmayacaktır. Bilet için yapılan banka onaylı ödeme evrakları. (dekont ya da ekstreler). Bunun haricinde gidilen ülkede yapacağınız şehirler arası seyahatte alınan tren, otobüs ya da gemi biletleri.(bunlar için herhangi bir ödeme belgesine gerek yok. ). Ulaşımı gerçekleştiren personelin biniş kartları.(biniş kartları olmaması durumunda pasaportun ilk sayfası ve gidilen ülkelere ve Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin olduğu sayfaların fotokopisi). (Biniş kartı ya da pasaportta mühür yok ise havayolu şirketinden uçuşun yapıldığına dair ıslak imzalı kaşeli yazı ya emniyetin pasaport bölümünden yazı)

Konaklama: Konaklama için otelden detaylı fatura. (kahvaltı dahil mi değil mi ya da otelde başka harcama yapıldıysa onlar da belirtilecek) Orjinaline gerek yok. Bankacılık yoluyla yapılan ödemelerin banka onaylı belgesi. (dekont ya da ekstreler).

Araç kiralama: Fatura, sözleşme (internetten ise internet çıktısı) ve banka onaylı ödeme belgeleri(dekont ya da ekstreler). 

NOT: Yukarıda belirtilen harcamaların ekstre ya da dekontları banka şube personeli tarafından değil direk şube kaşesiyle kaşelenerek imzalanmalı.

Yukarıda belirtilenlerin hepsi yapacağınız harcamalar için sunmanız gereken evraklarda dikkat edeceklerinizdir. Bunun haricinde yaptığınız konaklama ve araç kiralama harcamalarında faydalana bilmeniz için pazar araştırması yaptığınız her bir gün için  görüşme yapılan firmaların kartvizitleri gerekmektedir. 

  • Yapılacak ödemelerin hepsi banka yolu ile olmalı.(kart kullanımının olmadığı ülkelerde elden yapılan ödemelerde ya da kart ile yapılan ödemede sıkıntı çıkması durumunda elden yapılan ödemelerde alınan faturalar ülkede bulunan ticari ateşeye onaylatılmak zorunda)
  • İstenen ödeme belgeleri(dekont ya da dönem sonu ekstreleri) BANKA ŞUBE onaylı (ıslak imza ve kaşeli) olmak zorundadır.
  • Faturalar her zaman detaylı olmak zorunda. Devlet geri ödemelerde kendi belirlediği kapsam dışına çıkıp çıkmadığını görmek istiyor. Bu sebeple faturaların detaylı olması bakanlık açısından önemli bir konu.
  • Ödemeler şirket kartı ile yapılacak. Şirket kartı olmadığı takdirde sigortalı çalışan tarafından yapılacak. Sigortalı çalışan tarafından yapılan ödemelerde firma, çalışanına yaptığı ödeme tutarı kadar geri ödeme yapmak zorunda ve ilgili kalemin teslim edilmesi gereken evrakların arasında bu ödeme belgesinin de banka onaylı bir şekilde bulunması gerekmektedir.
  • Teşvik kapsamında yeme içme gibi detaylar desteklenmediği için yapılan kişisel harcamaların faturaları ya da kredi kartı sliplerini dosyaya koymamanız gerekmektedir 

Elimden geldiğince sizlere seyahat dosyası hazırlanırken fiziki delillerde dikkat etmeniz gereken bilgileri aktarmaya çalıştım. Bunun haricinde birkaç kurumsal evrak ve birkaç tane de dosya evrakı bulunmaktadır. Onları da bir sonraki yazı da anlatmaya çalışacağım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.