Kriz dönemde tüketiciler kötümser eğilim içine girecek ve her aile, daha temkinli davranacaktır. Harcamalarını kısacak, bazı harcamaları ise tamamen kesecektir. Tüketiciler çoğu harcamalarında hem daha az hem de daha düşük fiyat tercih ederek yeni bir denge oluşturacaktır. Bu, talebin hem daralması hem de daha ucuz ürünlere yönelmesi demektir. Bu dönemde her işletme kendi müşterilerinden bir kısmını kaybedecek ama buna karşılık kendilerine ilk kez yönelen yeni müşteriler bulacaklardır.
1994 – 1998 – 2001 – 2008 – 2014 – 2018 – 2020 ne krizler gördüm ben diye şarkı sözü gibi girmek isterdim ama durum öyle değil. Bugün sokakta trafik özel araca yönelimden dolayı çok, cami safları eksikti. Tek konu KORONA virüsüydü. 1 yaşındaki Sinan’ı dedesine götürdüm. 14 gün Pakistan dan gelen KHAN görüşmeyeceğiz. Açıkçası son 15 gündür ne yapacağımızı düşünüyorum. Ben bir stratejist ve danışmanım. Dahası kendimi akıllı sanan birkaç futuristten biri olarak görüyorum. Dünden beri arayanlara moral vermeye çalışıyorum. Çünkü biliyorum ki gelecekte gelecek. Geldi KORONA Türkiye ye giriş yaptı. O zaman önlemleri almaya başlamalıyız. Krizi fırsata çevirmeliyiz.
Şoktan hemen çıkmamız lazım. 11 Eylül 2011 de Kaliforniya valisinin söylediği sözler geldi aklıma yaşam döngümüzü şeklimizi değiştirmeyeceğiz. Bu yapılan hayat biçimine saldırıdır bla bla… Birden TV8 de survivor kafamı dağıttı gönüllüler ekmek için mücadele ediyordu. Ay sonu gelecekti. Maaşlar, Ödemeler reklamlar, zaten işler son aylarda sıkıntılı gidiyor piyasa dardı. Şimdi birde bu ne yapacağız.
a) Masrafları azaltacağız. Ücretsiz izin,ofis giderleri, zaman planlaması
b) Reklamları artıracağız ve mümkünse ekonomik reklamlara yöneleceğiz
c) Bilinirlik ve mücadeleci gücümüzü kullanacağız çalışacağız
d) Önce krizi daha iyi yönetmeyi öğreteceğiz sonra yeni müşteriler kazanacağız
e) Sadece işimize bakacağız
f) Çalışacağız Çalışacağız Çalışacağız
g) Yeni pazarları ve yeni projeleri çalışacağız
h) Bekleyen tüm projelerle ilgili iş planını yapacağız
i) Krizi bölüşen iş planları yapacağız
j) Ekibin gelişmesi için süreci kullanacağız özellikle işini kaybeden nitelikli elemanlarla iletişimi güçlendireceğiz.
Gelecek geldi. Bu sefer ne yazık ki kriz geldi…
Bu gemide birlikteyiz ve bin yıldır bu denizdeyiz. Corona dan bize ne işimize bakacağız. Onu bilim insanlarına bırakacağız. Birde klavyeyi temiz tutacağız. Her anlamda.
#corona #korona #kriz #kolonya #işplanı