Sağlık Turizmi Nedir? - İGEME | İhracatı Geliştirme Merkezi İGEME | İhracatı Geliştirme Merkezi

Sağlık Turizmi Nedir?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık turisti Kimdir? Sağlık Turizm…
İkamet edilen yerden başka bir yere herhangi bir sebeple sağlık hizmeti almak için yapılan planlı seyahattir. Sağlık turizmi; turistik faaliyetlerin yanında önceden belirlenmiş faaliyetler ile turist çekmek için oteller gibi sağlık tesislerinden yararlanılmasıdır.

İyileşme amaçlarıyla belirli bir süre için yer değiştiren insanların doğal kaynaklara dayalı turistik bir tesise giderek kür uygulaması, konaklama, beslenme ve eğlence gereksinimlerini karşılaması sonucu ortaya çıkan hareketlerdir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olanlarla birlikte uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan turizm türüdür.
Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık turisti Kimdir? Sağlık Turizm…

  • Kişilerin daha verimli olmak ve hastalıklarına şifa bulup sağlıklarına kavuşmak için yöneldikleri bir turizm anlayışı olarak ortaya çıkmıştır.
  • Bireylerin koruyucu, tedavi edici ve sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacı ile yaşadıkları ülke dışında bir ülkeye ziyaretleridir.
  • Dünyada sağlık maliyetlerinin artması, bazı tedavilerin kendi ülkelerinde yapılmaması, ülkeler arasında işbirliğinin artması, ulaşımda kolaylıkların olması, sağlık hizmet kalitelerinin dünyanın farklı bölgelerinde gelişmesi ile dünyada sağlık turizmi kavramı gelişmiştir.
  • Sağlık turizmini global turizm endüstrisi içinde yeni bir döviz kaynağıdır.

İnsanların başka bir ülkeye modern tıbbın içinde yer alan herhangi bir konuda tedavi olmak için gitmesidir. Kişilerin kendi ülkelerindeki yüksek tedavi giderleri nedeniyle yabancı ülkelere gitmesidir.

Sağlık turizmi; kişinin medikal hizmetleri(hayatına devam edebilmek için mecburi olan tıbbi ve yaşam standartlarını yükseltmek veya fiziki görünüşlerini iyileştirmek adına yapılan estetik tedaviler), sağlığı geliştirici termal sağlık hizmetlerini, yaşlı bakımı hizmetini ve engelli bakımı hizmetini almak amacıyla yaşadıkları ülkeden başka bir ülkeye yapılan seyahatlerdir.

100 milyar dolar ekonomik büyüklüğü olan, onlarca yeni iş kolu ve iş olanağı doğmasını sağlayan bir sektördür. Sınır tanımadan, şifanın peşinde geçen bir yolculuktur.

Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık turisti Kimdir? Sağlık Turizm…
Sağlık turizmi için bir sürü tanım yapılabilir. Biz Türkiye’nin şifa sağlayan kaynaklarının yabancılar ya da yurtdışındaki Türkler için hiç kullanılmasını sağlayarak ülkemize gelir getiren bir iş kolu olarak tanımlamalıyız…

Bu amaçla tıbbi tedavi, estetik medikal, şifalı su ve kaplıcalarla yaşlı bakımı alanlarında verilen hizmetin yabancılar için sağlanması işidir.

 Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık turisti Kimdir? Sağlık Turizm… projeleri ile gelişen bir pazar olarak sağlık turizminde medicalinturkiye.com projesi dikkat çekicidir.

 
Herkesten Önce Haberim Olsun !


Acil Bigilendirme Beni Arayın
Mail Bigilendirmesi Yapın
İletişim Bilgilerinize Ekleyin