Sağlık turizminde vize? 

Sağlık turizminin dünyada 150 milyar dolarlık bir yıllık ciroya ulaştığını söyleyen Ege Sağlık ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kubba, İzmir’in sağlık turizminden aldığı payın artması için Libya’ya vize kolaylığı sağlanması gerektiğini vurguladı.

20 BİN HASTA GELDİ
İzmir’in Libya’daki politik kargaşadan kaynaklanan vize uygulamaları değişikliği nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamaya başladığını sözlerine ekleyen Kubba, “2015 yılında genel turizmi etkileyen konjektürel sorunlar, sağlık turizmini de etkiledi.

Bunların üzerine Libya’da yaşanan siyasi gerginlik ve uluslararası terör orijinli güvenlik algıları vize politikalarına olumsuz yansıdı. Böyle olunca Libya’dan gelen hasta sayısı dibe vurdu” diye konuştu. Geçtiğimiz yıl İzmir’e 20 bin civarında Libyalı hasta geldiğini kaydeden Kubba şunları söyledi: “Aldıkları sağlık hizmeti ve diğer harcamalarla birlikte İzmir ekonomisine 50 milyon doların üzerinde katkı sağlandı. Bu katkının daha da artması için kurulacak hükümetin yapacağı radikal reformlar arasında sağlık turizmini kolaylaştıran teşvikler de çok önemli. Libya’ya konulan vize uygulamalarının bir an önce güncellenerek vize kolaylıkları sistemine geri dönülmesi sektör için kısa vadede hayati bir unsur.”

3 MİLYAR DOLAR
Dünyada yılda 30 milyona yakın hasta, sağlık turizmi kapsamında 150 milyar dolar (yaklaşık 400 milyar TL) civarında bir pazarı oluşturuyor. Türkiye de, son yıllarda yapmış olduğu atılımlarla yıllık 484 bin hasta ile 3 milyar doları aşan bir gelir elde ediyor. Ülkemizin 2020 hedefi ise 20 milyar dolar (yaklaşık 55 milyar TL) olarak belirlendi.

Sağlık Turizmi Nedir? Sağlık turisti Kimdir? Sağlık Turizm… projeleri ile gelişen bir pazar olarak sağlık turizminde medicalinturkiye.com projesi dikkat çekicidir.