Sağlık turizmi (Ayrıca tıbbi seyahat ya da küresel sağlık hizmeti olarak da bilinir) hastaların tıbbi veya sağlık – wellness hizmetleri için ikamet ettiği yerden başka bir ülkeye seyahat ettiği süreçtir. Sağlık turizminin bu doğrultuda ki konusu çoğu kez diş tedavisi, diz cerrahisi, sağlık check-up hatta wellness kaplıca formunu da olabilir.

Sağlık turizmi terimi bazı insanlara garip ve anlaşılmaz gelebilir; ama aslında hasta bazlı sayısı giderek artan kalite arayışı, ekonomiklik, kullanılabilirlik, sağlık hizmetine erişilebilirliği ile fenomen bir hal almaya başlamıştır. . .

Sağlık turizmi terimi genellikle hastaların medikal bakım için yurtdışına örneğin Meksika, Kosta Rika, Hindistan, Tayland ve Singapur gibi ülkelere gitmelerine denir. Bununla beraber hastaların yurtiçinde hastanın ülkenin farklı bölgesine seyahat etmesi de “yerli ” medikal turizminde artan bir eğilim vardır.

Nedeni ne olursa olsun, tüm sağlık turizmi ile ilgili faaliyetlerde ortak payda hastaların bu hizmetlere ulaşmak kendi evlerinden uzağa seyahat etmeleridir.

Bu nokta da sağlık turizminin konusu daha yüksek kalite ve teknoloji de sağlık hizmeti alabilmektir.Bu doğrultu da hastaların tedavi süreçlerinde yeni yerler keşfetmesi ile sağlık turizmi, sağlık turistleri için cazibeli gelmektedir.

Sağlık turizmi konuları arasında;

  • 1-Wellness Turizmi
  • 2-Termal-SPA Turizmi
  • 3-Geriatri Turizmi
  • 4-Engelsiz Turizm
  • 5-Medikal Turizm yer almaktadır.