Sessiz sedasız bir üretim planlaması ve üretim harekatı için devletin koridorlarında çalışmalar sürüyor. Bazı kurumlar oluşturuluyor. Bazıları kurulup haber veriliyor bazısı reklam yapıyor bazısının yapılmıyor. Araştırmacı olmayan, gazetelerin okunması gereken yerleri dışında kıyı köşe ve niş tematik haberlerin arasında kaybolmadığınızda, tebliğ, resmi gazete ve yönetmeliklerde okuduklarınızın peşinden gitmediğinde bunları bulamıyorsunuz.

Sessiz sedasız yeni bir kurum daha kuruldu. Sanayinin ve Üretimin TOKİ’si anahtar teslim fabrika yapan devletin işletmesi şirkti kuruldu.

Düşündüğümden ileri bir vizyonla… tebrik ederim. Bazı şeyleri bekliyorum ki çalışan arkadaşlarım, okuyorum araştırıyorum diyen kardeşlerim elemanlarım bulsun ama aması gene bize kaldı.

Bu şirket Türkiye’de üretimin anahtarı olacak, fabrikalar yapacak, bu fabrikaları 30 yıl taksitle girişimcilere

verecek ve makinasına kadar kurulan bu anahtar teslim fabrikalar 5 -10 – 20 – 50 yıllık planlar dahilinde ihtiyaç tüketim ve öngörü ile üretim yapacak tesisler olacak.

Nasıl mı yönetilecek. Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Ama müjdesi ile birlikte geldi.

Fabrika içindeki makine teçhizat yatırımları KOBİ’lere ait olacak. 2017’de teknoloji ağırlıklı yatırımlara toplamda 22.2 milyar TL’lik destek planlanıyor. Patent sahibi şirketlere özel makine-teçhizat finansman desteği de sağlanacak. Geri ödemesiz olarak verilecek desteklerin üst limitleri büyük işletmelerde 2 milyon, orta ve küçüklerde ise 10 milyon TL olacak.