Teşvik danışmanlığı hizmeti, devletin vermiş olduğu destekler konusunda iş birliği yapılan firmaya geniş kapsamlı çalışmayı kapsar. Bu kapsamda İGEME birlikte çalıştığı firmalar için iş birliğine başlamadan önce Devlet Destekleri eğitimi vermektedir. İGEME eğitmenleri, bu eğitimde firmanın farklı departmanlarını bir araya getirerek, devletin verdiği teşvikleri çalışanlara anlatıp farkındalık yaratarak firma çalışanlarının bu eğitimden sonra yaptıkları harcamaların kapsama alınıp alınamayacağı ile ilgili bilgi edinmelerini amaçlamaktadır. Ayrıca teşvik danışmanları birçok sektörden çok sayıda firma ile birlikte çalıştıkları için her sektöre ve sektördeki firmaların işleyişine tam olarak hakim olamazlar. İGEME, sektörü, sektör çalışanından daha iyi bilmediğinin farkında olan bir firma olarak firma çalışanlarının her türlü görüşlerini önem vermektedir.

Teşvik Eğitimi sonrasında, firma için teşvik projeksiyonunun hazırlanması aşaması gelmektedir. Teşvik projeksiyonu, bir firmanın son 3 yıllık yaptığı harcamalara bakılarak, firmanın bu harcamalarından teşvik kapsamında değerlendirilebileceğinin belirlenip listelenmesidir. Bu sistem ile firmanın harcama geçmişine bakılarak firmanın gelecekte yapacağı benzer harcamalardan uygun olanların belirlenmesi ile firmanın teşviklerden maksimum seviyede faydalanması amaçlanmaktadır.

Bir sonraki aşama ise geçmişe dönük 6 aylık harcama incelemesi gelmektedir. Devlet desteklerinde 3 ay ya da 6 ay süre ile geriye dönük harcamalar için teşvik başvurusu yapılabilmektedir. Geriye dönük faydalanma ihtimali bulunan teşvik başlıkları firmaya gönderilerek yapılan harcamalar öğrenelir ve kapsama alınabilecek olanlar belirlenir. Geçmişe dönük 6 aylık harcama inceleme çalışmasının amacı firmanın an itibari ile faydalanabileceği teşviklerden faydanlanmasını sağlamaktır.

Geçmişe dönük harcama çalışmasını geleceğe dönük 6 aylık harcama inceleme aşaması takip eder. İleriye dönük 6 aylık harcama listesi ile birlikte amaçlanan ise firmanın ilerde yapacağı harcamaların geri dönüş sürelerini önden hazırlık yaparak kısaltmak ve teşvik takvimini hazırlamaktır.

Bunların haricinde anlaşma boyunca teşvik projeksiyonunda olan ya da yeni bir başlık için firmaların teşvik kapsamında yaptığı her harcamanın dosyalarını şekilsel, fiziksel ve mevzuata uygunluk kriterleri doğrusunda hazırlar, başvuruları ve dosyanın takibini yapmak.

Teşvik danışmanlığı hizmeti yukarıda belirtildiği gibi firmayı eğitmek, firma için teşvik haritası oluşturmak, yararlanabileceği teşvikler için dosyayı önceden hazırlamak, işbirliği öncesi harcamaları inceleyip geçmiş teşviklerden yararlanmak ve tüm dosya işlemlerini sorunları ile birlikte takip etmek aşamalarını içermelidir. En azından İGEME olarak biz buna inanıyoruz.