Teşvikler, Danışmanlar

Konuşulacak çok şey var. Keynes yen ekonomin son oyuncuları sahadan çekilirken. Hükümet hızlı bir şekilde ekonomik hayatı geliştirmek, büyümeyi devam ettirmek ve motivasyonu korumak için piyasaya likit fon aktarıyor. Beklenen torba yasa çıktı. Bu yasa ve masada olduğu söylenen çalışmalar, kanun ve tebliğler her sektörü heyecanlandırıyor.

50 Bin kobiye 7,5 milyar dolar likit kredi 6 ay ödemesiz 6 ay taksitle ödeme süper bir fon. Nefes Kredisi değil resmen oksijen tüpü… Bu ekonomide hareketlilik ve devam eden büyüme lokomotifine atılacak yeni odun demek. Bu çalışma tam nasıl olacak derken merak ettiğim ve kafamdaki sorulardan birinin çözümü de geldi.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 88’inci maddesi kapsamındaki prim ve diğer borçlarının tecil ve taksitlendirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu da prim borcu yüzünden kredi alamayacak bir çok esnaf için kolaylık sağladı. Benim bir an önce genel af teorime gönderme niteliğinde küçük aflar. Yapın alamayacağınız ve yakalasanız da cezalandıramayacağınız ekonomik suçlar ve belirli ceza suçları dışında çıkarın affı herkes rahatlasın.

Başbakan diyor ki 1 hafta içinde teşvik paketlerini de açıklayacağız. Bu da beklenti oluşturuyor. Bu beklenti üzerine kurulu bir yaşam ekonomi tarafından fonlanmalıdır.

Bu Pazar günü herşey iyi başlamışken. Rejim programımda 2 kilo bile vermişken. Sosyal Medya da Düzce de yapılan bir toplantı beni zıplattı. Müsiad Çok Önemli bir konuya el atmış Milli Danışmanlar ve Eğitimleri süper. Ama süper olmayan etkinlikte olmak oldu. Hatta Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin var olmasına rağmen bu ülke de eğitim veren, danışmanlık yapan firmalara haber vermemeleri ilginç ti. Daha ilginç olanı Turquality, Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlik sitelerinde ve Kosgeb web sitelerin de  danışmana “DANIŞMA” diye uyarı koyan kurumların. Hatta hayatında danışmanlık hizmeti almayanların bu toplantılarda olup. Gene doğru ve sert soruları soracak olan bu alanda çalışanların olmaması idi…

Eski bir milli eğitim bakanına atfen söylenen “şu öğrenciler olmasa okulları ne güzel yönetirdim.” Lafı aklıma geldi. Günde ortalama 20 değişim istatistiği tutuyoruz. Bir girişimcinin takip etmesi gereken bir sanayicinin takip etmesi gereken her gün 20 yeni bilgi ve 40 alan değişkeni var. Üretimden istihdama ihracattan iş güvenliğine, verimlilikten teknolojiye, yapay zekadan turquality’e ama sen gel danışmana DANIŞMA d,yen devlet Milli Danışman projesi başlatacak. Allah’ım baharmı çarptı demeden a bugün nisan 1 şaka olmasın dedim. Ne rüya ne şaka…

Ülkem de akıl her geçen gün egemen olurken bu kadar şaka da olsun diyorum şimdilik.

Murat IŞIK