Türkiye Avrupa ülkeleri arasında robotik cerrahide ilk beşte!  

Robotik cerrahi 2007 yılından beri uygulanan ve bugüne kadar Türkiye’de 2 bin 200 vakaya uygulanmış olan bir operasyon. İstanbul, İzmir ve Ankara’da yayılan robotik cerrahi; hastaya az zarar vermesi, daha az kesi yapılarak organa hızlı ulaşılması robotik cerrahi uygulamasının yaygınlaşmasını sağladı.

Robotik cerrahinin üroloji, kadın doğum, kulak burun boğaz ve göğüs cerrahisi alanlarında yapılıyor,  kamu ve özel hastanelerde 258 robot, cerrahide hizmet veriyor.

– “Robotik cerrahi, geri ödeme kapsamında”
Hastalar bu operasyonla daha erken ayağa kalkıyor. Operasyon hekimin de başarı seviyesini yükseltiyor. Operasyon yapılacak bölgeyi üç kat fazla görüntüleyebiliyor. Deri üzerinde daha az kesi oluşuyor.
Robotik cerrahi geri ödeme kapsamında ve bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu ile fiyat konusunda yeni düzenlemeler yapılıyor. Ocak ya da şubat ayında robotik cerrahide bir ulusal kongre ile Türkiye’deki tüm robotçular bir araya gelecek. Diğer ülkelerdeki ünlü robotik cerrahlarla işbirliği hedefleniyor.

– “Türkiye 4. sırada yer alıyor”

Ortadoğu ve Avrupa ile kıyaslandığında robotik cerrahide Türkiye’nin oldukça ileri seviyede, Avrupa’daki en iyi merkezlerden biri Türkiye.

Türkiye, robotik cerrahide ilk 5’te yer alıyor. Birinci sırada Belçika, 2. sırada İtalya, 3. sırada İspanya, 4. sırada Türkiye ve 5. sırada Almanya var.

Robotik cerrahi uygulamasının Avrupa’da oldukça yüksek ücretlerde, Amerika’da bir prostat kanseri ameliyatının 50 bin dolar, Avrupa’da ise 20 bin avro, Türkiye’de ise ücretler oldukça uygun.
– “En çok hasta Balkan ülkelerinden

Balkan ülkelerinden, Türk cumhuriyetlerinden hasta yoğun bir şekilde tedavi amaçlı Türkiye’ye geliyor.

 

– Robotik cerrahi nedir?

Robotik cerrahi, en az kesi uygulanan cerrahi yöntemidir. Da Vinci ile gerçekleştirilen cerrahi işlemler, “robot yardımlı laparoskopik cerrahi” olarak da isimlendiriliyor.

Açık ameliyata nazaran çok daha kısa sürede iyileşme sağlayan “robotik cerrahi”, üroloji başta olmak üzere kadın doğum, genel cerrahi, kulak burun boğaz, kalp ve damar cerrahisi ile pediatrik cerrahide başarı ile uygulanıyor.

Robotik cerrahide kullanılan enstrümanlar, 540 derece dönebilmesi ve bilek hareketlerine sahip olması, aynı zamanda insan elinden çok daha ufak boyutlarda olmasından dolayı ameliyatlarda cerrah, eliyle ulaşamayacağı bölgelere rahatlıkla ulaşabilmekte ve müdahale edebilmektedir. Üç boyutlu ve 16 kat büyütülerek elde edilen gerçek görüntü sayesinde, özellikle kanser hastalarında tümörün tamamının temizlenebilmesinde kolaylık sağlanmakta, aynı zamanda daha az kanama olması sebebi ile ameliyatın uygulanabilirliği kolaylaştırılabiliyor.

Ayrıca ameliyatın kapalı yöntem ile uygulanmasından dolayı daha az kesi yapılmakta ve hastalara daha az yara izi ile kozmetik avantaj da sağlıyor. Yapılan kesilerin her biri 1 santimetreden küçük (0,8 milimetre) olmasından dolayı hasta çok daha kısa sürede iyileşmekte ve kısa sürede ayağa kalkarak sosyal yaşamına dönebiliyor. Minimal invaziv olmasından dolayı enfeksiyon riski de ciddi derecede azalıyor.

 

Beyza Şengün