Yurtdışı yatırımlara %20 vergi - İGEME

Yurtdışı yatırımlara %20 vergi

Okuma Süresi: 1 Dakika

Yerel kaynaklarda yer alan haberlere göre Suudi Arabistan krallığı şura meclisi yurtdışı yatırımlara %20 vergi getirilmesini önerdi. Şuranın mali komite başkan yardımcısı olan sayın Fahd Bin Jumaa tarafından yapılan açıklamaya göre konulacak bu vergi ile önemli bir gelir elde edilmesi hedeflenmektedir. Son istatistiklere göre 2003 2015 arasında Suudi vatandaşların yurtdışında yaptıkları yatırımların toplamının 41,4 milyar ABD doları seviyesine ulaştığını ifade eden ayni yetkili 30 ülkede 240 Suudi şirket tarafından yürütülen 526 projenin bu ülkelerde 96,000 kişi için istihdam imkanı yarattığı bununda Suudi Arabistan ekonomisi için bir kayıp olduğunu dile getirmiştir.

Vergiden muafiyetin ancak ilgili ülke ile yapılacak olan çifte vergiyi önleme anlaşmaları mümkün olabileceği yine Sn. Fahd Bin Jumaa tarafından yapılan açıklamada yer almıştır. Suudi yatırımlarının yoğunlaştığı ülkeler arasında Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Güney Kore, Mısır, Lübnan, Güney Afrika, Pakistan ve ABD başı çeken ülkeler arasında yer alırken, şirket olarak yurtdışı yatırımlarda başı SABIC’in çektiği ifadelerde yer almıştır.

Suudi Arabistan’da yerleşik bir şirket edindiği gelir üzerinden vergilendirir yönetmeliklere uygun şekilde kayıtlı olan veya merkezi Krallık’ ta bulunan bir şirket mukim şirket olarak kabul edilir.
Suudi Arabistan’da daimi bir kuruluş vasıtasıyla ticari faaliyetler yürüten mukim olmayan bir şirket daimi kuruluştan kaynaklanan veya daimi kuruluşla ilgili gelirler üzerinden vergilendirilir.
Suudi Arabistan’da yabancı vergi indirimi uygulanmaz.

Kaynaklar: https://www.ekonomi.gov.tr , https://tebledisticaret.com
Herkesten Önce Haberim Olsun !


Acil Bigilendirme Beni Arayın
Mail Bigilendirmesi Yapın
İletişim Bilgilerinize Ekleyin